Lekki czołg pływający PT-76 w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
28 / 50
<
>
Opracowany pod kryptonimem "Obiekt 740" w latach 1949 - 1950 przez leningradzki zespół WNII-100 pod kierownictwem N. F. Szaszmurina. Przyjęty do uzbrojenia Armii Radzieckiej w 1951 pod oznaczeniem PT-76 ("Pławajuszczij Tank", 76 = kaliber armaty). Przeznaczony do prowadzenia działań rozpoznawczych w składzie pododdziałów w dywizjach pancernych oraz jako pojazd wsparcia ogniowego w jednostkach desantu morskiego.

Czołgi PT-76 produkowano w Stalingradzkich (nast. Wołgogradzkich) Zakładach Budowy Traktorów. W latach 1951 - 1969 wyprodukowano około 12 tysięcy egzemplarzy (sukcesywnie ulepszając pierwotny projekt). Czołgi używane są do chwili obecnej w wielu krajach - przykładowo w Rosji w słuzbie w roku 2016 pozostawało wciąż ok. tysiąca pojazdów.

Czołgi PT-76 uczestniczyły w licznych konfliktach zbrojnych, m. in. w wojnie wietnamskiej (1967 - 1975), konfliktach arabsko-izraelskich (lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte), w Czeczenii (1994 - 1996), a ostatnio odnotowano ich udział w walkach na wschodniej Ukrainie.

Pod koniec lat pięćdziesiatych XX wieku, czołgi PT-76 pojawiły się na uzbrojeniu Ludowego Wojska Polskiego - początkowo w batalionach rozpoznawczych dywizji pancernych, a następnie również w składzie 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej ("Niebieskie berety"). Po przyjęciu do uzbrojenia bojowych wozów piechoty BWP-1, czołgi PT-76 wycofano z jednostek pancernych LWP, pozostawiając tylko w 7 Dywizji Desantowej (obecnie 7 Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża).

Ciekawostka: czołg PT-76 do napędu podczas pływania wykorzystywał pędniki hydrodynamiczne (strugowodne). Byl pierwszym seryjnie produkowanym wozem bojowym na świecie z takim napędem.

W kolekcji: czołg PT-76 z batalionu rozpoznawczego jednej z dywizji pancernych LWP (prawdopodobnie 11 Drezdeńskiej Dywizji Pancernej), początek lat sześćdziesiątych. Czołg nosił nietypowe oznakowanie - godło i numer taktyczny powtórzono na kadłubie.

Model w skali 1/35, zestaw Trumpeter.
Data dodania: 21 maja 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1700 razy od 21 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
11 lipca 2016
No nie wspomogę... O wczesnosci świadczy jednak orzeł a nie "rozciagnieta" szachownica. No i brak charakterystycznych kotwic jednostek Obrony Wybrzeża, więc raczej malowanie nie od nich.
Kustosz
11 lipca 2016
Poza tym, co napisałem, niestety nie udało mi się znaleźć nic bliższego. Znane są zdjęcia tego czołgu (np u J. Magnuskiego), ale z opisami wielce zdawkowymi. Wygląda mi na wóz z pierwszych dostaw dla LWP a skądinąd wiadomo, że pierwsze dostawy szły do baonów rozpoznawczych DPanc, a nie do 7 DDes. Jakby co, to będę wdzięczny za wszelki informacje uszczegóławiajace.
11 lipca 2016
Wiesz coś na temat malowania tego pojazdu? Jaka jednostka i okres?
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.