Radziecki lekki czołg pływający, opracowany pod kryptonimem "Obiekt 740" w latach 1949 - 1950 przez leningradzki zespół WNII-100 przy współpracy konstruktorów z Czelabińskich Zakładów Kirowskich. Nominalnym głównym konstruktorem pojazdu był Piotr K. Woroszyłow (przybrany syn marszałka Klimenta Woroszyłowa, zarazem także ceniony i doświadczony inżynier), ale kluczowy wkład w opracowanie nowatorskiej konstrukcji wnieśli inni słynni projektanci czołgów - Nikołaj F. Szaszmurin (zaprojektował układ jezdny, w tym napęd hydrodynamiczny) oraz Lew. S. Trojanow (zaprojektował ogólny schemat pojazdu i rozplanowanie poszczególnych podzespołów). Czołg przyjęto do uzbrojenia Armii Radzieckiej w 1951 pod oznaczeniem PT-76 ("Pławajuszczij Tank", 76 = kaliber armaty). Jego przeznaczeniem było prowadzenie działań rozpoznawczych w składzie pododdziałów w dywizjach pancernych oraz wsparcie ogniowego jednostek desantu morskiego. Produkcję ulokowano w Stalingradzkich (nast. Wołgogradzkich) Zakładach Budowy Traktorów. W latach 1951 - 1969 fabrykę tę opuściło około 12 tysięcy egzemplarzy (w kolejnych ulepszanych wersjach). Czołgi PT-76 używane są do chwili obecnej w wielu krajach - przykładowo w Rosji w słuzbie w roku 2016 pozostawało wciąż ok. tysiąca pojazdów. Poza tym samo podwozie pojazdu okazało się być niezwykle udane i posłużyło jako baza do projektów m. in.
transportera BTR-50, działa pancernego ASU-85, wyrzutni rakiet 2P16 i wielu innych wyspecjalizowanych konstrukcji.
Czołgi PT-76 uczestniczyły w licznych konfliktach zbrojnych, m. in. w wojnie wietnamskiej (1967 - 1975), konfliktach arabsko-izraelskich (lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte), w Czeczenii (1994 - 1996), a ostatnio odnotowano ich udział w walkach na wschodniej Ukrainie (gdzie świetnie radziły sobie na terenach podmokłych i bagiennych).
Pod koniec lat pięćdziesiatych XX wieku, czołgi PT-76 pojawiły się na uzbrojeniu ludowego Wojska Polskiego - początkowo w batalionach rozpoznawczych dywizji pancernych, a następnie również w składzie 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej ("Niebieskie berety"). Po przyjęciu do uzbrojenia bojowych wozów piechoty BWP-1, czołgi PT-76 wycofano z jednostek pancernych LWP, pozostawiając tylko w 7 Dywizji Desantowej (obecnie 7 Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża).
Warto odnotować, że PT-76 był pierwszym seryjnie produkowanym wozem bojowym na świecie wyposażonym w pędniki hydrodynamiczne (strugowodne).
W kolekcji: czołg PT-76 z batalionu rozpoznawczego jednej z dywizji pancernych LWP (prawdopodobnie 11 Drezdeńskiej Dywizji Pancernej), początek lat sześćdziesiątych. Czołg nosił nietypowe oznakowanie - godło i numer taktyczny powtórzono na kadłubie.
Model w skali 1/35, zestaw Trumpeter.