Czołg (Main Battle Tank) FV4201 "Chieftain" Mk 2

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
12 / 52
<
>
Brytyjski czołg podstawowy ("Main Battle Tank") opracowany na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku przez firmę Leyland, jako następca czołgów podstawowych "Centurion" oraz ciężkich "Conqueror", stanowiących w tym czasie podstawowy sprzęt pancerny British Army. "Chieftaina" uzbrojono w nową 120 mm armatę L11 i solidnie opancerzono - w rezultacie, przez blisko 20 lat był to najsilniej uzbrojony i opancerzony czołg zachodni produkowany seryjnie.

Pierwszy wariant - Mk1 (wyprodukowano 40 egzemplarzy) używany był wyłącznie do szkolenia, natomiast Mk 2 był pierwszym wariantem dostarczonym do jednostek bojowych. Wprowadzono go do uzbrojenia w 1967, w pierwszej kolejności w jednostkach pancernych Brytyjskiej Armii Renu (stacjonującej w ówczesnych Niemczech Zachodnich). Łącznie powstało kolejno 12 wariantów czołgu, przy czym część z nich była modernizacjami wersji starszych. Produkcję "Chieftainów" zakończono w 1978, a wycofano je z uzbrojenia Armii Brytyjskiej w 1995. Ich następcami zostały czołgi "Challenger".

"Chieftainy" eksportowano do Iranu, Omanu, Jordanii i Kuwejtu (w trzech pierwszych krajach używane są do dzisiaj). Czołgi uczestniczyły w kilku wojnach, między innymi iracko-irańskiej (1980 - 1988), czy też broniąc Kuwejtu podczas irackiej inwazji w 1990. Na początku lat siedemdziesiątych, bardzo zainteresowany ich zakupem był Izrael, ale transakcja nie doszła do skutku z powodów politycznych.

Ciekawostka: kierowca czołgu zajmował stanowisko w pozycji leżącej (na plecach). Rozwiązanie takie przyjęto w celu obniżenia sylwetki pojazdu.

W kolekcji: "Chieftain" Mk 2 numer 00EB54 wyprodukowany w zakładach Vickers-Armstrong w Elswick w oznakowaniu dowództwa pułku 17/21 Lancers, British Army On Rhine (Brytyjska Armia Renu), Niemcy, początek lat siedemdziesiątych. W późniejszym okresie czołg zmodernizowano do wersji Mk 6, a w listopadzie 1996 wycofano ze stanu wojska i umieszczono jako cel na strzelnicy, na poligonie Lulworth.

Model w skali 1/35, zestaw Tamiya.
Data dodania: 24 maja 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1278 razy od 24 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.