Pistolet Steyr Hahn M.12 w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

Pistolet Steyr Hahn M.12

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 48
<
>
Austriacki pistolet, opracowany w roku 1911 w zakładach Österreichische Waffenfabrik Steyr. Pewną ciekawostkę stanowi fakt, że do dzisiaj nie ma pewności, kto był konstruktorem tej broni (niektóre źródła podają, że był nim Karel Krnka, inne zaś - że nie miał z tą konstrukcją nic wspólnego).

Pistolet, oznaczony symbolem M1911, został początkowo odrzucony przez CK Austro-Węgierskie siły zbrojne, jednak wzrastająca popularność tej broni (oficerowie kupowali pistolety na rynku cywilnym) oraz wybuch wojny, doprowadziły do jej przyjęcia w roku 1914 (pod oznaczeniem "9mm Steyr Repetierpistole M.12"), najpierw dla oficerów jednostek austriackiej obrony terytorialnej (Landwehr), a niebawem jako broni przepisowej dla korpusu oficerskiego całego wojska. Popularna nazwa pistoletu, "Steyr Hahn", wywodzi się z przyjętego rozwiązania z zewnętrznym kurkiem (niem. "hahn"). Broń produkowano w latach 1914 - 1919, w łącznej liczbie około 300 tysięcy egzemplarzy. Oprócz wojsk austro-węgierskich używany był przez siły zbrojne Rumunii, Chile i Niemiec (w tym podczas II wojny światowej, pod oznaczeniem "9mm P12(Ö)"). W pistolety Steyr M.12 uzbrojeni byli także oficerowie Legionów J. Piłsudskiego.

Kaliber 9 mm (na nabój 9 x 23 mm Steyr). Broń używaną w III Rzeszy przerobiono na nabój 9 x 19 mm Parabellum. Pistolet strzelał z zamka zaryglowanego przez obrót lufy (rozwiązanie niezwykle rzadko spotykane). Uchodził za broń bardzo solidną, niezawodną i celną. Mimo cokolwiek dziwnego kształtu (a może właśnie dlatego) zaskakująco dobrze leżał w dłoni.

Ciekawostka: pistolet nie miał klasycznego wymiennego magazynka. Ładowało się go od góry z ośmionabojowej łódki.

W kolekcji: Pistolet Steyr Hahn M.12 nr seryjny 5605, wyprodukowany w 1914 dla austriackiej Landwehry. Egzemplarz używany podczas I wojny światowej, późniejsze losy trudne do ustalenia (sądząc po braku Waffenamtów, ten pistolet raczej nie był przejęty przez siły zbrojne III Rzeszy).
Data dodania: 25 maja 2016
Datowanie przedmiotu: 1914
Miejsce pochodzenia: Austria
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1245 razy od 25 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.