Armata przeciwpancerna Ordnance QF 6-pounder Mk II

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 13
<
>
Brytyjska armata kalibru 57 mm, tzw "sześciofuntowa" została opracowana w latach 1938 - 1940 w Arsenale Woolwich, jako następczyni armaty dwufuntowej (40 mm), której osiągi już wówczas uznano za niezadowalające. Produkcję rozpoczęto jednak dopiero w listopadzie 1941, a nowe działa (w wersji Mk II) po raz pierwszy wzięły udział w walce w maju 1942 (bitwa pod El-Gazala, Afryka Północna). Okazały się przykrą niespodzianką dla niemieckich czołgistów - na przykład, podczas obrony placówki "Snipe" w trakcie drugiej bitwy pod El-Alamein, sześciofuntówki z 2 batalionu Rifle Brigade w krótkim czasie zniszczyły 15 atakujących niemieckich czołgów. Dopiero czołowy pancerz Tygrysów i Panter okazał się być odporny na ich ogień, choć boczny nadal był przebijany bez problemu - pierwsze Tygrysy zniszczone w Afryce Północnej padły ofiarami właśnie sześciofuntówek.

Kolejna produkowana seryjnie wersja - Mk IV miała dłuższą lufę i hamulec wylotowy. Sześciofuntówki montowane były również w latach 1942 - 1943 w ówczesnie produkowanych brytyjskich czołgach.

Produkcję dział zakończono w 1945, przy czym już od 1943 były stopniowo zastepowane przez nowy model działa - armatę siedemnastofuntową. Armia Brytyjska używała sześciofuntówek do 1951.

Poza Wielka Brytanią, używano ich jeszcze w 10 innych krajach. W USA produkowano je na potrzeby amerykańskich sił zbrojnych pod oznaczeniem "57 mm Gun M1" (łącznie ponad 15 600 egzemplarzy). Dział tych używały również pododdziały Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Ciekawostka: kaliber armaty ustalono na 57 mm, ponieważ Arsenał Woolwich uprzednio produkowal lekkie działa o tym kalibrze dla Royal Navy i dysponował "wolnymi mocami" w postaci obrabiarek przystosowanych do produkcji luf o tym właśnie kalibrze.

W kolekcji: Armata OQF 6-pounder Mk II w malowaniu pustynnym (8th Army), Afryka Północna 1942.

Model w skali 1/35, zestaw Zvezda.
Data dodania: 28 maja 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1034 razy od 28 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.