Pistolet TT-30 (1935) w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 48
<
>
Radziecki pistolet samopowtarzalny, skonstruowany w latach 1927 - 1930 przez Fiodora W. Tokariewa z Zakładów w Tule. Broń opracowano na konkurs, mający na celu zastąpienie rewolweru Nagan jako broni osobistej oficerów Armii Czerwonej oraz funkcjonariuszy milicji i Bezpieczeństwa Państwowego.

Na początku 1931 pistolet przyjęto do uzbrojenia, jako "7,62 mm pistolet samopowtarzalny wz. 30", choć broń powszechnia nazywano akronimem "TT" (Tulskij Tokariew). Pistolet wzorowany był na konstrukcjach Johna M. Browninga - kształt na Browningu M1903, a sposób ryglowania - na pistolecie Colt M1911. Ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem własnym Tokariewa, była modułowa konstrukcja urządzenia spustowego, ułatwiająca jego wymianę.

Broń nie cieszyła się popularnością - uważano ja za niezbyt celną i niezbyt bezpieczną (z powodu braku bezpiecznika nastawnego). Pistolety te produkowano do 1935 roku (łacznie wyprodukowano około 20 tysięcy egzemplarzy), a od 1936 na linie produkcyjne trafił zmodernizowany model, produkowany na nieporównywalnie większą skalę - pistolet wz. 33 (odtąd dla rozróżnienia, "starsze" TT nazywano TT-30, a "nowsze" - TT-33). Zewnętrznie TT-30 różni sie od TT-33 charakterystycznym wycięciem z dopasowaną pokrywką, znajdującym się w tylnej części chwytu (którego to wycięcia TT-33 nie ma).

Kaliber 7,62 mm (na nabój 7,62 x 25 mm), pojemność magazynka 8 naboi.

W kolekcji: pistolet TT-30 numer seryjny 17 490, wyprodukowany w Tule w 1935 (ostatni rok produkcji), juz z zastosowaniem niektórych elementów (położenie rygli) pochodzących z projektu TT-33, lecz nadal z zachowanym wycięciem w tyle rękojeści. Ciekawostka: gwiazda z literami CCCP wytłoczona na prawej okładce rękojeści ma nieprzepisową (przekręconą) pozycję.

Nieco więcej o historii pistoletu TT:

http://myvimu.com/blog/opowiesc-o-pistolecie-tt-czyli-historia-brzydkiego-kaczatka-z-ktorego-nie-wyrosl-labedz-cz-1/

http://myvimu.com/blog/opowiesc-o-pistolecie-tt-czyli-historia-brzydkiego-kaczatka-z-ktorego-nie-wyrosl-labedz-cz-2/
Data dodania: 29 maja 2016
Datowanie przedmiotu: 1935
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1260 razy od 29 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.