Rewolwer Nagant wz. 1895... w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

Rewolwer Nagant wz. 1895 ("Nagan")

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
15 / 48
<
>
Broń skonstruowana na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XIX wieku przez braci Emila i Leona Nagant z Liege (Belgia) dla carskiej Rosji. Przyjęty w 1895 jako przepisowa broń krótka armii rosyjskiej. Produkowany początkowo w fabryce „Fabrique d’Arms Nagant Frères” w Liege, a od 1898 roku (po zakupieniu stosownych praw) - w Impieratorskiej Fabryce Uzbrojenia w Tule (Rosja). Po rewolucji bolszewickiej, w Rosji Radzieckiej (następnie ZSRR), produkcje kontynuowano aż do 1945, chociaż od 1931 "Nagany" zaczeto zastępować pistoletami TT. Łącznie wyprodukowano ponad 2 miliony egzemplarzy tego bardzo udanego rewolweru.

Rosyjskie i radzieckie Naganty wz. 1895 były też używane w Wojsku Polskim w latach 1918-23 (broń zdobyczna). W latach trzydziestych XX wieku, w Fabryce Broni w Radomiu uruchomiono produkcję tego rewolweru na potrzeby Policji Państwowej, pod oznaczeniem Nagant wz. 30 (lub Ng 30). W "Nagany" była też uzbrojona część kadry ludowego Wojska Polskiego (od 1943 do lat pięćdziesiatych).

Ciekawostka: na uzbrojeniu konwojentów rosyjskiej poczty, "Nagany" przetrwały do roku 2003, a w służbach ochrony sądów - aż do 2009 (!)

Kaliber 7,62 mm (na nietypowy nabój Nagant 7,62 x 38R, z pociskiem całkowicie schowanym w łusce), pojemność bębenka 7 naboi (również nietypowo - zwykle rewolwery miały 6 naboi w bębenku). Rewolwer wz. 1895 był jedynym masowo produkowanym rewolwerem "gazoszczelnym" (łuska naboju uszczelniała przejście między bębenkiem a lufą).

W kolekcji: Nagan wz. 1895, numer seryjny 9511, wyprodukowany w Tule w 1939. Rewolwer po II wojnie światowej przez pewien czas znajdował się na terenie Niemiec, w kolekcji prywatnej (stąd powojenne oznaczenia na prawej stronie szkieletu i lufy - m. in. Beschussämter Köln). Kabura powojenna produkcji polskiej.
Data dodania: 29 maja 2016
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1677 razy od 29 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.