Czołg średni T-34 (wersja z roku 1943 - wczesna)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
40 / 52
<
>
Wariant T-34, opracowany latem 1942 w kierowanym przez A. A. Morozowa Biurze Konstrukcyjnym Fabryki Nr 183 w Niżnim Tagile (była to dawna Charkowska Fabryka Parowozów, ewakuowana za Ural w 1941). Podstawową różnicą względem poprzednich wersji była nowa, sześciograniasta wieża, zaprojektowana przez M. A. Nabutowskiego, stanowiąca pomniejszony wariant trzyosobowej wieży opracowanej dla czołgu T-34M (który ostatecznie nie wszedł do produkcji). Była ona lepiej przystosowana do masowego wytwarzania, była także bardziej przestronna, chociaż mieściła teraz tylko dwóch ludzi. Wieże sześciograniaste różniły się szczegółami, wynikającymi z odmiennych technologii w różnych zakładach, co powoduje wyróżnianie wielu "pododmian" tej wersji T-34. Czołg, mimo, ze produkowany od połowy 1942 do końca 1943, przyjęto nazywać "model 1943", dla odróżnienia od starszego "modelu 1942".

W tym modelu T-34 stosowano także nowy wzór kół nośnych, opracowanych w Stalingradzkiej Fabryce Traktorów, a pozbawionych zewnętrznych gumowych bandaży (co oszczędzało deficytowy kauczuk). Rychło okazało się jednak, że ten rodzaj kół powoduje dużo szybsze zużywanie się gąsienic, a znacznie twardsza jazda na nich powodowała nadmierne wstrząsy i wibracje pojazdu. Oczywiście nikt nie troszczył się o komfort załóg, ale skutkami takich wstrząsów było np luzowanie się połączeń konstrukcji, czy rozregulowywanie się celowników, a to już była poważniejsza sprawa. W rezultacie doświadczeń, w czołgach tego modelu zaczeto stosować kompromisowy układ podwozia, w którym skrajne koła nośne były typu "klasycznego" z bandażami, a trzy środkowe - stalowe, wzoru "stalingradzkiego".

Przy okazji wprowadzono też nową skrzynię biegów o pięciu przełożeniach i pogrubiono czołowy pancerz czołgu do 60 mm. W czołgach późniejszych serii wprowadzono także wieżyczkę obserwacyjną dowódcy. W roku 1943 wyprodukowano blisko 16 tysięcy czołgów T-34. Jego miejsce na liniach produkcyjnych od 1944 zajął T-34-85.

Ciekawostka: niemieccy żołnierze nazwali tę wersję T-34 "Myszką Miki", gdyż otwarte okrągłe włazy wieży w widoku z przodu przypominały uszy sympatycznego gryzonia z kreskówki Disney'a.

W kolekcji: T-34 (1943) wczesnej serii produkcyjnej (bez wieżyczki obserwacyjnej dowodcy), wyprodukowany jeszcze latem 1942, o nazwie własnej "Gorkowskij Pionier". Skrajne koła nosne późniejszego wzoru, z bandażami.

Model w skali 1/35, zestaw Maquette.
Data dodania: 10 czerwca 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1496 razy od 10 czerwca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.