Wariant T-34, opracowany latem 1942 w kierowanym przez A. A. Morozowa Biurze Konstrukcyjnym Fabryki Nr 183 w Niżnim Tagile (była to dawna Charkowska Fabryka Parowozów, ewakuowana za Ural w 1941). Podstawową różnicą względem poprzednich wersji była nowa, sześciograniasta wieża, zaprojektowana przez M. A. Nabutowskiego, stanowiąca pomniejszony wariant trzyosobowej wieży opracowanej dla czołgu T-34M (który ostatecznie nie wszedł do produkcji). Była ona lepiej przystosowana do masowego wytwarzania, była także bardziej przestronna, chociaż mieściła teraz tylko dwóch ludzi. Wieże sześciograniaste różniły się szczegółami, wynikającymi z odmiennych technologii w różnych zakładach, co powoduje wyróżnianie wielu "pododmian" tej wersji T-34. Czołg, mimo, ze produkowany od połowy 1942 do końca 1943, przyjęto nazywać "model 1943", dla odróżnienia od starszego "modelu 1942".
W tym modelu T-34 stosowano także nowy wzór kół nośnych, opracowanych w Stalingradzkiej Fabryce Traktorów, a pozbawionych zewnętrznych gumowych bandaży (co oszczędzało deficytowy kauczuk). Rychło okazało się jednak, że ten rodzaj kół powoduje dużo szybsze zużywanie się gąsienic, a znacznie twardsza jazda na nich powodowała nadmierne wstrząsy i wibracje pojazdu. Oczywiście nikt nie troszczył się o komfort załóg, ale skutkami takich wstrząsów było np luzowanie się połączeń konstrukcji, czy rozregulowywanie się celowników, a to już była poważniejsza sprawa. W rezultacie doświadczeń, w czołgach tego modelu zaczeto stosować kompromisowy układ podwozia, w którym skrajne koła nośne były typu "klasycznego" z bandażami, a trzy środkowe - stalowe, wzoru "stalingradzkiego".
Przy okazji wprowadzono też nową skrzynię biegów o pięciu przełożeniach i pogrubiono czołowy pancerz czołgu do 60 mm. W czołgach późniejszych serii wprowadzono także wieżyczkę obserwacyjną dowódcy. W roku 1943 wyprodukowano blisko 16 tysięcy czołgów T-34. Jego miejsce na liniach produkcyjnych od 1944 zajął T-34-85.
Ciekawostka: niemieccy żołnierze nazwali tę wersję T-34 "Myszką Miki", gdyż otwarte okrągłe włazy wieży w widoku z przodu przypominały uszy sympatycznego gryzonia z kreskówki Disney'a.
W kolekcji: T-34 (1943) wczesnej serii produkcyjnej (bez wieżyczki obserwacyjnej dowodcy), wyprodukowany jeszcze latem 1942, o nazwie własnej "Gorkowskij Pionier". Skrajne koła nosne późniejszego wzoru, z bandażami.
Model w skali 1/35, zestaw Maquette.
Data dodania: 10 czerwca 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis
Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!