Opancerzony pojazd rozpoznawczy BRDM-2

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 52
<
>
Pojazd konstrukcji i produkcji radzieckiej, opracowany w 1962 roku przez zespół pod kierownictwem W. A. Diedkowa z Biura Konstrukcyjnego Fabryki Samochodów GAZ w Gorkim (obecnie Niżnyj Nowgorod). Powtarzał charakterystyczny układ podwozia poprzednika (BRDM-1) z czterema kołami zasadniczymi (napędzanymi) i czterema mniejszymi kołami pomocniczymi, wysuwanymi dla ułatwienia pokonywnia przeszkód terenowych. Zachował również zdolność pływania z marszu (bez specjalnych przygotowań), przy czym do napędu zastosowano pędnik strugowodny. Od BRDM-1 róznił sie zupełnie innym kształtem kadłuba, nowym, mocniejszym silnikiem, zamontowanym tym razem z tyłu (korzystniejsze rozłożenie mas) oraz silniejszym uzbrojeniem, umieszczonym w w obrotowej wieżyczce. Nazwa była skrótem opisu przeznaczenia pojazdu: "Bronirowannaja Razwiedywatielno-Dozornaja Maszina" ("Opancerzony Pojazd Rozpoznawczo-Dozorujący").

Produkcję seryjną uruchomiono w 1963 r (po raz pierwszy zaprezentowano go publicznie w 1966) i kontynuowano az do 1989. Łącznie wyprodukowano nie mniej niż 7 500 pojazdów. Na bazie BRDM-2 opracowano wersje wyspecjalizowane: pojazdy dowodzenia, rozpoznania chemicznego, wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych oraz przeciwpancernych pocisków kierowanych (PPK).

BRDM-2 był lub jest nadal używany w ponad 45 krajach, w tym przez Wojsko Polskie od końca lat sześćdziesiątych do chwili obecnej (oczywiście w międzyczasie podlegał modyfikacjom, najnowsza polska wersja BRDM-2, nazwana "Szakal", brała udział w misjach w Iraku od 2004). Łącznie WP używało 450 pojazdów BRDM-2 w wersji podstawowej oraz zbliżoną liczbę pojazdów wyspecjalizowanych (głównie wyrzutni PPK).

Ciekawostka: wśród 45 państw-użytkowników BRDM-2, były lub są również siły zbrojne tak egzotycznych krajów, jak Seszele, czy Republika Cabo Verde (wyspy Cape Verde).

W kolekcji: BRDM-2 w barwach 1 kompanii rozpoznawczej, 9 Batalionu Rozpoznawczego, 11 Drezdeńskiej Dywizji Pancernej z Żagania, koniec lat sześćdziesiątych XX wieku.

Model w skali 1/35, zestaw Dragon.
Data dodania: 11 czerwca 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1696 razy od 11 czerwca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.