OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
28 / 52
<
>
Amerykański czołg, opracowany w drugiej połowie lat pięćdziesiątych, jako następca M48. W nowym czołgu przede wszystkim zamierzano polepszyć odporność ("przeżywalność" na polu walki) i wzmocnić uzbrojenie tak, aby zwiększyć możliwości zwalczania nowych czołgów radzieckich. Zmiany objęły przede wszystkim: nowy przód kadłuba z pochyłą płaską płytą górną, nowy układ napędowy z silnikiem wysokoprężnym (w miejsce benzynowego) i nową armatę (świetną brytyjską L7 kalibru 105 mm, produkowaną w USA na podstawie licencji, jako M68) wraz z ulepszonym systemem kierowania ogniem.

W grudniu 1958 Szef Sztabu Armii USA, generał Maxwell D. Taylor podpisał rozkaz o przyjęciu do uzbrojenia nowego czołgu, oznaczonego "105 mm Gun, Full Tracked, Combat Tank M60". Propozycja oznaczenia czołgu po prostu jako "Main Battle Tank M60" została odrzucona z powodów... biurokratycznych (takiej klasyfikacji nie przewidywała Federal Cataloging Agency Policy). W każdym razie, niezaleznie od nazewnictwa, produkcję seryjną M60 uruchomiono w 1959 w zakładach Chrysler Detroit Tank Arsenal, a pierwsze czołgi trafiły do jednostek pancernych US Army w Europie jesienią 1960 roku. Czołg odziedziczyl też nazwe własną "Patton", ale w jego przypadku była ona relatywnie rzadko używana. W 1962 pojawiła się nowa wersja - M60A1. Podstawową różnicą była nowa wieża, większa i o charakterystycznym wydłużonym kształcie, która odtąd stała się "znakiem rozpoznawczym" czołgu. Czołgi M60 rychło stały się podstawowym sprzętem pancernym US Army i USMC i pozostały w tej roli do czasu pojawienia się czołgu nowej generacji - M1 "Abrams". Ostatnie M60 (w wersji A3) wycofano z amerykańskich sił zbrojnych w 2005.

Czołgi M60 eksportowano także do kilkunastu krajów (m. in. do Austrii, Brazylii, Grecji, Hiszpanii, Izraela, Turcji, czy Włoch - w tym ostatnim kraju podjęto także ich licencyjną produkcję). Łącznie wyprodukowano ponad 15 tysięcy czołgów M60 wszystkich wersji. W niektórych krajach czołgi M60 do dzisiaj pozostają na wyposażeniu jednostek liniowych.

Ciekawostka: M60 był ostatnim amerykańskim czołgiem o jednolitym stalowym opancerzeniu. Wraz z pojawieniem sie M1 "Abrams", nadeszła era pancerzy kompozytowych.

W kolekcji: M60A1 o nazwie własnej "Hangman" (na lufie napis "Smoking") z dowództwa 3 batalionu, 32nd Armor, 3rd Armored Division, 7th Army, Niemcy, jesień 1977. Czołg w czterokolorowym kamuflażu o nietypowym układzie barwnych plam (z przewagą koloru piaskowego), spotykanym w tym czasie w 7 Armii i będącym prawdopodobnie wariantem standardowego kamuflażu MERDC.

Model w skali 1/35, zestaw Italeri.
Data dodania: 18 czerwca 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1262 razy od 18 czerwca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.