Lekki czołg pływający T-40

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
29 / 52
<
>
Opracowany w 1939 przez zespół pod kierownictwem Nikołaja A. Astrowa z Biura Konstrukcyjnego Zakładów Nr 37 w Moskwie, jako następca czołgów pływających T-37 oraz T-38. Przeznaczeniem taktycznym czołgu miały być działania rozpoznawcze oraz zapewnienie wsparcia pododdziałom piechoty podczas forsowania przeszkód wodnych (uzbrojony był w dwa karabiny maszynowe - DSzK kalibru 12,7 mm oraz DT kalibru 7,62 mm). W roku 1940 przyjęty na uzbrojenie Armii Czerwonej. W latach 1940 - 1941 wyprodukowano łącznie blisko 700 egzemplarzy, z tego ostatnie 180 w uproszczonym wariancie T-40S (S=Suchoputnyj / Lądowy).

W rezultacie klęski Armii Czerwonej w 1941, czołg stracił rację bytu - zamiast atakować i forsować rzeki, czerwonoarmiści uciekali. W tej sytuacji, w produkowanych czołgach przestano montować śruby napędowe oraz stery (tak zmodyfikowaną wersję oznaczono T-40S), a wkrótce na linie produkcyjne trafił model T-30, o praktycznie identycznej konstrukcji i wyglądzie, ale uzbrojony w działko 20 mm TNSz-20 (w miejsce DSzK) i pozbawiony w ogóle możliwości pływania. Z kolei na bazie T-30 opracowano nową konstrukcję - czołg lekki T-60, który produkowano od drugiej połowy 1941 na skalę masową.

Czołgi T-40 oficjalnie wycofano z uzbrojenia w grudniu 1941, ale kiedy Armia Czerwona zaczęła od roku 1943 nacierać i forsować szerokie rzeki (zwłaszcza Dniepr), ocalałe i przechowywane w składnicach wozy tymczasowo wprowadzono z powrotem do uzbrojenia na potrzeby tych konkretnych działań. W niektórych jednostkach szkolnych, nieliczne T-40 uchowały się aż do 1946

W kolekcji: czołg T-40 produkcji Zakładów Nr 37, druga połowa 1940. Czołg nie nosił żadnych oznaczeń taktycznych.

Model w skali 1/35, zestaw Maquette.
Data dodania: 24 czerwca 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1026 razy od 24 czerwca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.