Rakietowy niszczyciel czołgów IT-1 ("Obiekt 150")

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
44 / 52
<
>
Opracowany w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych XX wieku przez zespół pod kierownictwem Leonida N. Karcewa z Biura Konstrukcyjnego Zakładów "Uralwagonzawod" w Niżnym Tagile. Jako nośnik przyjeto podwozie czołgu T-62. Podstawowym uzbrojeniem pojazdu, umieszczonym w obrotowej odlewanej wieży o bardzo niskim profilu, była wyrzutnia kierowanych przeciwpancernych pocisków rakietowych 3M7 "Drakon".

We wrześniu 1964 prototyp zademonstrowano ówczesnemu Sekretarzowi Generalnemu KPZR, Nikicie Chruszczowowi. Po tym, jak "Obiekt 150" w ciągu kilku minut zniszczył trzy czołgi-cele, rozochocony Chruszczow zarządził wprowadzenie pojazdu do uzbrojenia Armii Radzieckiej. Kiedy jednak, zaledwie miesiąc później, Chruszczow utracił władzę na rzecz Breżniewa, entuzjazm osłabł i ostatecznie pojazd, pod oznaczeniem IT-1 (IT = Istriebitiel Tankow / Niszczyciel Czołgów) wyprodukowano w niewielkiej serii w latach 1968 - 1970 i tylko w tym okresie eksploatowano go w wojsku (w dwóch eksperymentalnych batalionach Niszczycieli Czołgów).

IT-1 nie byl konstrukcją udaną, chociaż na nim przetestowano niektóre rozwiązania przyjęte później w radzieckich czołgach (trzyosobowa załoga, karuzelowy automat ładowania). Szybkostrzelność praktyczna wyrzutni była niewielka, radiokomendowy tryb naprowadzania był podatny na zakłócenia, a same rakiety miały znaczne martwe pole (chociaż miały teoretyczny zasięg ponad 3 kilometrów, nie mogły zwalczać celów bliższych niż 300 metrów)

Ciekawostka: IT-1 był konstrukcją tak tajną, ze oficjalne informacje na jego temat pojawiły się dopiero po 20 latach po jego wycofaniu z uzbrojenia.

W kolekcji: IT-1 z batalionu Niszczycieli Czołgów Armii Radzieckiej. W trakcie eksploatacji, pojazdy nie nosiły oznaczeń taktycznych.

Model w skali 1/35, zestaw Trumpeter.
Data dodania: 24 czerwca 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1350 razy od 24 czerwca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.