Pistolet TT-33 (1944, Iżewsk) w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

Pistolet TT-33 (1944, Iżewsk)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
9 / 48
<
>
Radziecki pistolet samopowtarzalny, skonstruowany w 1936 przez Fiodora Tokariewa, będący zmodyfikowaną wersją poprzednika - pistoletu TT-30.

Pistolety TT-33 produkowano w Tule do roku 1941, kiedy to postanowiono zastąpić je pistoletami Wojewodina. Zanim jednak ruszyła produkcja wielkoseryjna następcy TT, nastąpił atak Niemiec na ZSRR i "Tetetka" wróciła do łask. Pod koniec 1941 roku, gdy realna stawała się groźba upadku Moskwy, zakłady tulskie ewakuowano do Iżewska. Produkcję TT-33 podjęto także w zakładach w Kowrowie. W toku wojennej masowej produkcji, w broni nie wprowadzano zmian konstrukcyjnych (była wystarczająco prosta...), natomiast upraszczano proces produkcyjny, eliminując z niego wszystko, co nie było absolutnie niezbędne (najbardziej widocznym przykładem było zniknięcie z okładek chwytu pięcioramiennych gwiazd z literami CCCP). W rezultacie tej "masówki", pogorszyła się jakość broni, a większe luzy między współpracującymi częściami spowodowały spadek celności (która już wcześniej nie była nadzwyczajna).

Po II wojnie światowej produkcję TT kontynuowano jeszcze wiele lat, mimo przyjęcia do uzbrojenia w roku 1952 nowego 9 mm pistoletu Makarowa. W niektórych krajach uzależnionych od ZSRR, licencyjne wersje produkowano do lat sześćdziesiątych. Łącznie powstało około 3 milionów pistoletów TT.

Kaliber 7,62 mm (na nabój 7,62 x 25 mm), pojemność magazynka 8 naboi.

W kolekcji: pistolet TT-33 numer seryjny Sz3635, wyprodukowany w Iżewsku w 1944.

Nieco więcej o historii pistoletu TT:

http://myvimu.com/blog/opowiesc-o-pistolecie-tt-czyli-historia-brzydkiego-kaczatka-z-ktorego-nie-wyrosl-labedz-cz-1/

http://myvimu.com/blog/opowiesc-o-pistolecie-tt-czyli-historia-brzydkiego-kaczatka-z-ktorego-nie-wyrosl-labedz-cz-2/
Data dodania: 29 czerwca 2016
Datowanie przedmiotu: 1944
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1335 razy od 29 czerwca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.