Karabinek automatyczny wz. 96... w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

Karabinek automatyczny wz. 96 "Beryl"

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
43 / 48
<
>
Broń opracowana w latach pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych w ówczesnych Zakładach Mechanicznych "Łucznik" - Radom, w rezultacie decyzji o przyjęciu przez Wojsko Polskie standardowego naboju NATO 5,56 x 45 mm.

Karabinek stanowił modyfikację poprzedniego modelu - wz. 88 "Tantal", strzelającego radzieckim nabojem pośrednim 5,45 x 39 mm. Niejako przy okazji zmieniono też składaną kolbę na solidniejszą, wprowadzono trytowe podświetlenie przyrządów celowniczych, zrezygnowano z przechowywania wyciora pod lufą oraz przewidziano możliwość zamocowania nad komorą zamkową szyny montażowej do celowników optycznych, kolimatorowych lub noktowizyjnych.

W 1997 karabinek przyjęto do uzbrojenia i do dzisiaj jest to podstawowa broń indywidualna żołnierzy Wojska Polskiego. Używano go również podczas misji w Iraku i Afganistanie. Od 2009 roku produkowano odmianę zmodernizowaną, wyposażoną w kolbę o regulowanej długości, półprzezroczyste magazynki z tworzywa sztucznego, chwyt pistoletowy o zmienionym kształcie, chwyt przedni (o urodzie "wiertarki") oraz zestaw kilku szyn montażowych "Picatinny". Do końca roku 2015 wyprodukowano około 50 tysięcy karabinków, w 2016 MON zamówiło kolejne partie, natomiast w roku 2018 oficjalnie ogłoszono, że dalszych zamówień na "Beryle" nie będzie, a nową bronią indywidualną żołnierzy Wojska Polskiego ma się stać karabinek MSBS "Grot".

Niewielką liczbę "Beryli" (80 sztuk) przekazano w roku 2000 w darze siłom zbrojnym Litwy, a w roku 2014 około tysiąca "Beryli" zakupiła Nigeria.

Fabryka Broni "Łucznik" - Radom produkuje obecnie również małokalibrowe samopowtarzalne karabinki sportowe na rynek cywilny, pod nazwą handlową "Beryl" M22, nawiązującą marketingowo do broni wojskowej.

Kaliber 5,56 mm, magazynek na 30 naboi.

W kolekcji: karabinek wz. 96 "Beryl" nr seryjny SK09903. wyprodukowany w ZM "Łucznik" - Radom w 1999, jeszcze z oznaczeniem producenta w postaci owalu z liczbą "11" (od roku 2000, po upadku ZM "Łucznik", powstała Fabryka Broni "Łucznik" - Radom, oznaczająca swoje wyroby tradycyjnym przedwojennym logo "FB" w trójkącie). Prezentowany karabinek był używany w Wojsku Polskim
Data dodania: 1 lipca 2016
Datowanie przedmiotu: 1999
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1594 razy od 1 lipca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.