Transporter opancerzony BTR-50PK

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
33 / 52
<
>
Transporter BTR-50P ("Obiekt 750") opracowany został na początku lat pięćdziesiatych XX wieku przez zespół Biura Konstrukcyjnego Czelabińskich Zakładów Budowy Czołgów, na podwoziu czołgu pływającego PT-76. Podobnie, jak w przypadku czołgu, konstruktorem wiodacym BTR-50P był Nikołaj F. Szaszmurin.

Prototyp transportera przedstawiono do prób w 1952, a w 1954 pojazd przyjęto do uzbrojenia Armii Radzieckiej i rozpoczeto jego seryjną produkcję.

Dwuosobowa załoga (dowódca i mechanik-kierowca) zajmowała miejsca w zakrytym przedziale przednim (dowódca w charakterystycznej wieżyczce z lewej strony), zaś przedział desantu (w środkowej części transportera) mieszczący do 20 żołnierzy, był odkryty z góry. Z tyłu kadłuba mieścił się silnik i układ przeniesienia napędu. BTR-50 był pojazdem pływającym, przy czym napęd w wodzie zapewniały mu dwa pędniki strugowodne (analogicznie, jak w PT-76).

Zamiast desantu, transporter mógł przewozić ładunki o masie do dwóch ton (typowym "bagażem" był samochód osobowo-terenowy GAZ-69 lub 85 mm armata przeciwpancerna D-44). W październiku 1958 na uzbrojenie wszedł zmodernizowany wariant BTR-50PK, posiadający całkowicie zakryty przedział desantu (polepszyło się bezpieczeństwo przewożonych żołnierzy, ale utracono możliwość transportu ładunków). Od roku 1959 transportery tej wersji produkowano seryjnie w Wołgogradzkiej Fabryce Traktorów (łącznie do roku 1970 zbudowano około 6 tysięcy pojazdów).

Transportery BTR-50P/BTR-50PK weszły na uzbrojenie jednostek pancernych i zmechanizowanych Armii Radzieckiej oraz jednostek piechoty morskiej. Używano ich do 1993 (BTR-50P), a wersję BTR-50PK wycofano dopiero na początku XXI wieku. Pojazdy były także eksportowane do kilkudziesięciu "krajów zaprzyjaźnionych".

Zmodernizowany wariant, oznaczony OT-62 produkowano na licencji w Czechosłowacji. Partia tych pojazdów, znanych pod nazwą TOPAS, została zakupiona w latach sześćdziesiątych przez Polskę i weszła na wyposażenie 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej LWP.

W kolekcji: BTR-50PK w barwach jednostki Piechoty Morskiej Armii Radzieckiej (lata sześćdziesiąte).

Model w skali 1/35, zestaw Trumpeter.
Data dodania: 6 lipca 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1174 razy od 6 lipca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.