OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
33 / 53
<
>
Brytyjski pistolet maszynowy, będący ostatnia produkowaną wielkoseryjnie wersją broni skonstruowanej w 1941 roku przez Harolda J. Turpina (starszy projektant z Royal Small Arms Factory, Enfield) oraz majora Reginalda V. Shepherda (inspektor uzbrojenia z Wydziału Projektowania w Ministerstwie Zaopatrzenia). Nowy model, który pojawił się w styczniu 1944, miał zastąpić poprzednie wersje: Sten Mk II oraz Mk III.

Zmiany konstrukcyjne w wersji Mk V miały na celu zwiększenie wygody użytkowania, bezpieczeństwa, niezawodności i celności broni, chociaż w porównaniu do wersji Mk II, dwukrotnie zwiększył się jej koszt jednostkowy i czas wytwarzania. Sten Mk V posiadał drewnianą kolbę z mosiężną stopką (w miejsce dotychczasowych, dość topornych ramowych lub „T-kształtnych”), zmienione urządzenie spustowe, przekonstruowany zamek z dodatkowym bezpiecznikiem, dwa chwyty pistoletowe (chociaż przedni często demontowano, co zostało oficjalnie usankcjonowane w czerwcu 1945). Można go było szybko rozłożyć na trzy podzespoły - kolbę, komorę zamkową i lufę. Gniazdo magazynka, znajdujące się z lewej strony komory zamkowej, dawało się przekręcić pod jej spód, co ułatwiało przechowywanie broni. Na wylocie lufy pojawił się zatrzask do mocowania ówczesnego przepisowego brytyjskiego bagnetu No. 4 Mk II (zwanego "gwoździem").

Od listopada 1944 oznaczenie "Mk V" zmieniono na "Mk 5". Steny Mk V / Mk 5 produkowano wielkoseryjnie w wytwórniach w ROF Fazakerley, ROF Maltby oraz ROF Theale (łącznie około 500 tysięcy egzemplarzy). Jakość wykonania, o lata świetlne przewyższająca „prostackie” Mk II i Mk III poskutkowała nadaniem broni nieoficjalnej nazwy „Sten de Luxe”).

Stenów Mk V użyli po raz pierwszy brytyjscy spadochroniarze podczas desantu w Normandii (mieli je żołnierze 9 Batalionu Spadochronowego pułkownika Terence Otway’a, biorący udział w ataku na niemiecką baterię w Merville), natomiast w większej liczbie  peemy te znalazły się na wyposażeniu 1st Airborne Division generała Roberta Urquharta podczas nieszczęśliwej operacji "Market-Garden" (wrzesień 1944). Co do żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Sosabowskiego biorących udział w tej akcji, większość źródeł jest zgodna, że skakali oni wówczas uzbrojeni w Steny Mk II, ale np. Leroy Thompson w publikacji "The Sten Gun" zamieszcza zdjęcie polskiego spadochroniarza, uzbrojonego w Mk V (chociaż być może jest to zdjęcie z okresu po „Market-Garden”).

W latach pięćdziesiątych oznaczenie broni zmieniono na L52. Następcami Stenów w Armii Brytyjskiej zostały pistolety maszynowe Sterling-Patchett.

Kaliber 9 mm, magazynek na 32 naboje.

W kolekcji: Sten Mk 5 numer seryjny AO7554, wyprodukowany w ROF Theale (? oznakowanie niewyraźne) prawdopodobnie na początku 1945 roku. Broń znajdowała się na wyposażeniu Armii Brytyjskiej.
Data dodania: 26 lipca 2016
Datowanie przedmiotu: 1945
Miejsce pochodzenia: Wielka Brytania
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 2005 razy od 26 lipca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
2 sierpnia 2016
Dziękuję! :-)
1 sierpnia 2016
Dobrze pokazana i opisana broń. Tylko pogratulować.
Kustosz
27 lipca 2016
Dziękuję! :-)
26 lipca 2016
Piękna broń. Nawet nie wiedziałem ze SBSS używano tej wersji. Gratuluję pięknego eksponatu.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.