Złoczów - zamek

Duże zdjęcie Złoczów - zamek
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
34 / 36
<
>
Zamek w Złoczowie – zabytkowy zamek, znajdujący się w Złoczowie. Od momentu jego powstania w latach 1634–1636 do roku 1772 oraz w latach 1918-1939 należał do Rzeczypospolitej, od 1991 r. na terytorium Ukrainy. Placówka Lwowskiej Galerii Sztuki. Wchodzi w skład szlaku turystycznego "Złota Podkowa Lwowszczyzny."Jan III Sobieski, odziedziczywszy po matce Złoczów, zniszczony w wojnach kozackich, odnowił, wzmocnił i ozdobił zamek. Często w nim przebywał, mimo że jego ulubioną rezydencją był zamek w Żółkwi. W Złoczowie zakładał obozy, śledził ruchy nieprzyjacielskie i z tego miasta wyruszał na wyprawy wojenne.Otaczany troskliwą opieką króla, który dbał o swoją „złoczowską forteczkę”. Zamek zawsze posiadał odpowiednią załogę, doświadczonych komendantów i zasobny arsenał. Dzięki temu stał się ważną placówką w bojach kresowych.Po śmierci Jana III Sobieskiego zamek odziedziczył syn Konstanty, a następnie Jakub Sobieski. Po nich (1740) przeszedł na własność Radziwiłłów i w zatargach ich z Janem Tarłą, wojewodą sandomierskim, o spuściznę po Sobieskich, odegrał ważną rolę. Zaniedbany jednak, wskutek lichej gospodarki, podupadł. Inwentarz zamku sporządzony w 1768 r. stwierdzał wprawdzie, że zachował się jeszcze w całości, ale wymagał „znacznej reparacji”.

(WIKI)
Data dodania: 16 sierpnia 2016
Datowanie przedmiotu: 1900 - 1904
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Numer/sygnatura producenta: Dzieje Polski, t.5, s. 237
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 673 razy od 16 sierpnia 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.