Czołg T-34 (wersja z roku 1940)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
37 / 52
<
>
Radziecki czołg średni, opracowany w latach 1937 - 1940 w Biurze Konstrukcyjnym Charkowskiej Fabryki Parowozów (Fabryka nr 183), jako następca "czołgów szybkich" z serii BT. Zachowano ich układ jezdny (zawieszenie systemu Christie z charakterystycznymi dużymi kołami nośnymi) i przyjęto napęd silnikiem dieslowskim, natomiast zrezygnowano z możliwości jazdy na samych kołach (bez gąsienic), w zamian skupiając się na zwiększeniu mobilności w terenie, lepszej osłonie pancernej i silniejszym uzbrojeniu.

Pracami kierował początkowo Adolf A. Dik i to on był autorem projektu koncepcyjnego nowego czołgu. Po aresztowaniu Dika przez NKWD (pod "standardowymi" zarzutami szkodnictwa i wrogiej działalności) kierownictwo projektu przejął "przywieziony w teczce" nowy szef Biura Konstrukcyjnego - Michaił I. Koszkin i to on uchodził przez lata za konstruktora nowej rodziny czołgów: A-20, A-32 i finalnie A-34 (T-34). Rzeczywistym konstruktorem był natomiast jego nominalny zastępca - Aleksandr A. Morozow, a główne zasługi Koszkina (partyjnego aparatczyka, ale zarazem niezłego inżyniera i organizatora, umiejącego współpracować z ludźmi) polegały na ochronie zespołu przed kolejnymi represjami ze strony szalejącej bezpieki.

Czołg T-34 przyjęto do uzbrojenia Armii Czewonej w 1939. Produkowany masowo od 1940, przez kolejne lata, w kolejnych wersjach był podstawowym wozem radzieckich sił pancernych.

Pierwszą wersję T-34 (zwaną później nieoficjanie "Model 1940") z armatą Ł-11 kalibru 76,2 mm produkowano do połowy roku 1941. Od samego początku stosowano dwa typy wież - spawaną lub odlewaną. Czołg wyróżniał się całkiem przyzwoitą jakością wykonania, chociaż pozostawiał wiele do życzenia pod względem organizacji i ergonomii pracy załogi. Faktem jest, że sami Rosjanie nie oceniali najlepiej nowej konstrukcji, czego dowodem były pilne prace nad jego następcą - najpierw T-34M, a następnie T-43. Jednak z powodu realiów wojny ("ilość przed jakością") ostatecznie T-34 utrzymał się w produkcji, stając się w końcu dojrzałą i bardzo udana konstrukcją.

W 1941 wprowadzono do produkcji nową wersję czołgu, z armatą F-32 o tym samym kalibrze co Ł-11, ale dużo lepszych osiągach (tę nową wersję później określono jako "Model 1941").

W kolekcji: Czołg T-34 (produkcja ChPZ z roku 1940, wieża spawana) w trójkolorowym kamuflażu, składającym się z plam w kolorze jasnobrązowym i brunatnym, naniesionych na podstawowy jasnozielony kolor ochronny (stosowany w latach 1939-41) i bez żadnych dodatkowych oznaczeń. Około trzydziestu takich wozów z 12 Pułku Czołgów pułkownika K. Je. Andriejewa (1 Moskiewska Zmotoryzowana Dywizja Strzelców) wzięło udział 3 lipca 1941 w bitwie pod Borysowem - było to pierwsze użycie T-34 w walce, jakie odnotowali w swoich raportach Niemcy.

Model w skali 1/35, zestaw Dragon.
Data dodania: 28 września 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 937 razy od 28 września 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.