45 mm armata przeciwpancerna 53-K ("obr. 1937")

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 13
<
>
Radziecka armata przeciwpancerna, skonstruowana w 1937 roku w Biurze Konstrukcyjnym Fabryki nr 8 (im. Kalinina) w Podlipkach k. Moskwy. Wywodziła się z niemieckiej 37 mm armaty Rheinmetall, (standardowego działa przeciwpancernego Wehrmachtu, znanego jako PaK-36), na którą Związek Radziecki zakupił licencję. Osiągi armaty 53-K wystarczały do walki z większością ówcześnie istniejących czołgów na rozsądnych dystansach, a jej niewielke wymiary i masa ułatwiały maskowanie i przemieszczanie. Było to najbardziej rozpowszechnione w Armii Czerwonej działo przeciwpancerne - w latach 1937 - 1944 wyprodukowano ponad 37 tysięcy egzemplarzy. Od 1942 roku produkowano także wersję nazwaną M-42, z dłuższą lufą.

Po wprowadzeniu do uzbrojenia świetnego działa ZiS-2 (57 mm), armaty 53-K uzywane były głównie w pododdziałach piechoty, natomiast ZiS-2 trafiały do wyspecjalizowanych pułków i brygad przeciwpancernych. Od 1943 roku, do lat sześćdziesiątych armaty te wchodziły w skład uzbrojenia jednostek ludowego Wojska Polskiego.

Ciekawostki:

1. Konstruktorem armaty był Michaił N. Łoginow, młody i niezwykle utalentowany inżynier (zmarł na gruźlicę w wieku zaledwie 37 lat), specjalizujący sie w działach przeciwlotniczych. Łoginow był konstruktorem wszystkich dział przeciwlotniczych w przedziale kalibrów 25 mm - 85 mm, jakich wojska radzieckie używały podczas wojny i długo po niej. Armata 53-K była jedynym "innym" działem, jakie opracował (tak naprawdę zaprojektował lufę i zamek, które osadził na "niemieckim" łożu i podwoziu).

2. Z powodu coraz większych grubości pancerzy czołgów, w kolejnych latach wojny armaty 53-K musiały otwierać ogień do przeciwnika z coraz mniejszych dystansów, czasami wprost samobójczych. Z tej też przyczyny lawinowo rosły straty w działach i obsługach - większość działonów szła do walki tylko raz. To spowodowało, że armaty te dorobiły się wśród czerwonoarmistów dość gorzkiej nazwy własnej - "Proszczaj Rodina" ("Żegnaj Ojczyzno").

W kolekcji: armata 53-K w malowaniu typowym dla Armii Czerwonej. Model w skali 1/35, zestaw Maquette
Data dodania: 30 września 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1504 razy od 30 września 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.