Bielski-Bogdanow - Dawni koledzy

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
9 / 314
<
>
autor: BIELSKI-BOGDANOW Pietrowicz Mikołaj (1868 - 1945)

Malował w większości sceny narracyjne z życia rosyjskiego ludu, epizody z wiejskich szkół, grupy figuralne w plenerze i we wnętrzu. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach największych rosyjskich muzeów.



tytuł: Dawni koledzy.



Obraz świetnie oddający sytuację, mogę na niego patrzeć tak jak na obraz Pietrowa "Przed koleją żelazną" (w kolekcji ".... z pociągiem w tle"). Co by nie mówić na Rosjan, malarzy mieli świetnych. Dla mnie ta scena jest o wiele ciekawsza i lepsza od różnych osławionych "Rubensów", "Tycjanów" czy "Rafaelów". Oglądając wielokrotnie za każdym razem dostrzegam coś nowego. A to dziurę w bucie jednego z uczestników spotkania, a to krzesła identyczne jak moje w kuchni.

Dwóch dawnych kolegów spotkało się po latach. Może w barze, może przed barem, ale weszli do środka. Widać, że jeden jest w życiu "urządzony", dobrze ubrany, zadbany. Drugi stanowi kontrast. Poszarpana kapota, dziurawe buty, byle jaka rozchełstana koszula. Lubi wypić. Jego szklanka jest już prawie pusta. Opowiada swój los zarzekając się, że jest prawdziwy. A może pomimo marnego żywota jaki wiedzie ten człowiek, jest to idealista opanowany jakąś manią, wizją, którą chce przekazać swemu rozmówcy. W wyobraźni słyszę jak uderzając się prawą ręka w piersi zapewnia: "Ja ci to mówię. Tak było. Jak matkę kocham".

Chyba jest trochę "nawiedzony". Świadczy o tym jego sposób zachowania, napięta sylwetka, oczy i ten wzrok przenikający. On naprawdę święcie wierzy w to, co mówi.

Kolega "ustawiony" siedzi swobodnie, podparł głowę i słucha w milczeniu. Nie patrzy na rozmówcę, może nawet chciałby, aby tamten już sobie poszedł. Trudno powiedzieć, być może jest bardziej zajęty własnymi myślami niż opowieścią dawnego kolegi.

Nie każdy obraz pobudza wyobraźnię widza. Większość ogląda się bez żadnych emocji nie poświęcając im więcej niż 15 sekund. W tym wypadku autorowi udało się przedstawić banalną sytuację w taki sposób, że skłoniła mnie do napisanie epistoły na jej temat. I to świadczy o wielkości dzieła.
Data dodania: 1 października 2016
Datowanie przedmiotu: 1900 - 1914
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2016 - 09
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: 107 - Kunstverlag Olga Diakow & Co., Berlin
Rozmiar: 9 x 14 cm
Tytuł oryginalny: Dawni koledzy (towarzysze)
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 403 razy od 1 października 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.