OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
16 / 81
<
>
Słowo „Dha” w języku birmańskim oznacza po prostu „nóż”. Terminem tym określana jest cała gama dłuższej lub krótszej białej broni używanej w Azji Południowo – Wschodniej, przede wszystkim w Birmie, Laosie, Tajlandi, Kambodży i Wietnamie. Zasadniczo są to lekko zakrzywione noże i szable, rozszerzające się nieznaczniew kierunku sztychu z jednostronnie zaostrzoną krawędzią oraz długą, okrągłą w przekroju rękojeścią. Kształt długich szabli Dha może być kojarzony z wyglądem miecza japońskiego, lecz prawdopodobnie wyewoluował z broni chińskiej. Miecze/szable Dha są dużo lżejsze (oraz delikatniejsze) od broni japońskiej i co do zasady przeznaczone do walki/pracy jedną ręką. Długie rękojeści, czasami zakończone głowicą przesuwają środek ciężkości umożliwiając swobodne jednoręczne władanie. Miecze i noże Dha zazwyczaj pozbawione są wyraźnego jelca. Dha – w zależności od konstrukcji – były i są wykorzystywane w charakterze uniwersalnych narzędzi gospodarskich, do prac w polu i dżungli, samoobrony oraz jako broń. W zależności od klasy społecznej i zamożności właściciela wytwarzane były egzemplarze proste, robocze z drewnianymi elementami owiniętymi rattanem do bogato zdobionych z elementami złota, srebra, miedzi, melchioru i kości słoniowej. W Birmie istnieje dokładna kwalifikacja Dha w zależności od długości głowni: „Dha Lwe” – krzywy miecz lub szabla z głownią od 50 do 90 cm oraz „Dha Mauk” – skrócony wariant z głownią od 15 do 40 cm. Inne typy na które się natknąłem to Nghat kyee taung, hmyaung, Shay, Ma, Damao, Dahni, Dama itd.

Prezentowany egzemplarz: Długi, zakrzywiony birmański miecz Dha Lwe,  Egzemplarz o prostej, lekkiej, użytkowej konstrukcji. Ładna patyna głowni, delikatne zdobienia i inkrustacje (m.in. z miedzi). Rękojeśc i pochwa z lekkiego egzotycznego drzewa owinięte wytrzymałym włóknem rattanu. Okucia z blachy mosiężnej. Egzemplarz należący do przedstawiciela niższej klasy społecznej.
Data dodania: 21 października 2016
Datowanie przedmiotu: 1930 - 1945
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1097 razy od 21 października 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.