Tarnoruda - kościół - rys. Podbielski

Duże zdjęcie Tarnoruda - kościół - rys. Podbielski
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
31 / 42
<
>
tytuł: Tarnoruda - kościół o.o. Reformatorów



rozmiar foto: 12 x 18 cm



pochodzenie ilustracji:

Tygodnik Ilustrowany 1860, t. I, nr 32, str. 284



dodatkowy opis:

Tarnoruda – wieś na Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim. Dawniej miasteczko. Prawa miejskie od roku 1578, własność Odrowążów.



Historia Tarnorudy sięga połowy XIV w. i związana jest z cudownym obrazem Pana Jezusa Miłosiernego. W latach 1355 – 65 zbudowano drewniany kościółek. Prawa miejskie otrzymała Tarnoruda 1583r. W roku 1643 Katarzyna z Szembeków Sieniawska wystawiła na miejscu starego kościoła, nowy murowany kościół, który konsekrował biskup kamieniecki Stefan Rupniewski. W 1754r. kościół został przebudowany w stylu późnobarokowym. W jego głównym ołtarzu znajdował się cudowny obraz Pana Jezusa Miłosiernego – cel pielgrzymek całego Podola.



Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772r. rzeka Zbrucz przepływająca przez Tarnorudę stała się rzeką graniczną, dzieląc miasto na dwie części. Podział ten spowodował upadek znaczenia tego miasta. Kościół z cudownym obrazem pozostał po stronie rosyjskiej, natomiast po stronie austriackiej wybudowano nowy kościół w r. 1816.

Wg opowiadań miejscowej ludności do II wojny światowej nie było żadnych konfliktów narodowościowych czy wyznaniowych.



W czasie II wojny światowej pracę duszpasterską w Tarnorudzie prowadził ks. Józef Walczak. Kościół nie doznał żadnych zniszczeń. Po wojnie ks. Józef Walczak wyjechał do Polski, do Lęborka. Do lat 60-tych ludzie sami modlili się w kościele. Czasami przyjeżdżał ukraiński ksiądz, który chrzcił dzieci. Później kościół zamieniono na magazyn zboża, a w budynku plebani zrobiono klub i kino.



Kościół otwarto w 1991 r. Poświęcenia kościoła dokonał ks. kard. Marian Jaworski. Ks. Władysław Wanags z Gródka ofiarował do kościoła: nową monstrancję, kielichy, puszki, ornaty, figurkę Chrystusa zmartwychwstałego.

(facebook)
Data dodania: 29 listopada 2016
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 318 razy od 29 listopada 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.