Bereza - klasztor kartuzów

Duże zdjęcie Bereza - klasztor kartuzów
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 42
<
>
tytuł: Bereza - klasztor kartuzów



rozmiar foto: 12 x 18 cm



pochodzenie ilustracji:

Tygodnik Ilustrowany 1861, t. IV, nr 99, str. 64



dodatkowy opis:

Bereza, do 1945 Bereza Kartuska – miasto na Białorusi, w obwodzie brzeskim, siedziba rejonu bereskiego, do 1945 w Polsce, w województwie poleskim, w powiecie prużańskim.



Ruiny klasztoru kartuzów znajdują się na zachodnim obrzeżu miejscowości Bereza, właściwie już poza miastem, nad brzegiem bezimiennego dopływu Jasiołdy. Klasztor fundacji podkanclerzego litewskiego Kazimierza Lwa Sapiehy, wybudowany w latach 1648-89 w stylu barokowym. Zespół budowli klasztornych należał do największych na terenie Rzeczypospolitej. Zespół zabudowań kartuzji wraz z ogrodami zajmował blisko 50 hektarów. Choć do naszych czasów zachowało się niewiele, nawet te pozostałości robią na zwiedzających ogromne wrażenie. Na podstawie rysunków i planów można sobie wyobrazić, jak klasztor wyglądał za czasów świetności.



Podczas wojny północnej (1700-21) gościli tu między innymi król August II i car Piotr I, a w 1706 roku klasztor został wzięty szturmem przez szwedzkie wojska Karola XII, ucierpiał też podczas polsko-rosyjskich walk w 1772 roku, a w 1831 roku został zamknięty przez władze carskie. W 1866 roku budynki klasztorne częściowo rozebrano, wykorzystując cegłę do budowy koszar, kościół został rozebrany w 1868 roku.



Zachowała się brama wjazdowa z ozdobnym attykowym frontonem, część muru otaczającego klasztor z narożnymi basztami, ruina ośmiobocznej wieży kościoła, budynków gospodarczych i mieszkalnych. Największy, piętrowy budynek z mocno zaakcentowanym ryzalitem to prawdopodobnie klasztorny szpital lub budynek, w którym zatrzymywali się członkowie rodu Sapiehów zjeżdżający do klasztoru co roku na rekolekcje.



(Grzegorz Rąkowski. „Ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Białorusi”, Burchard Edition, Warszawa 1997 „Czar Polesia”, Rewasz, Pruszków 2001)
Data dodania: 30 listopada 2016
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 213 razy od 30 listopada 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.