9 mm Pistolet Makarowa... w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

9 mm Pistolet Makarowa ("Pistole M" / DDR)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
12 / 48
<
>
Pistolet opracowany w latach 1945 - 47 przez Nikołaja Makarowa i przedstawiony w konkursie na następcę pistoletu wojskowego Tokariewa ("TT") w ZSRR.

Opracowanie nowego pistoletu wynikało z zasadniczej zmiany w podejściu do broni strzeleckiej w Armii Czerwonej/Radzieckiej. Postanowiono bowiem wyposażyć żołnierzy w karabinki automatyczne strzelające nabojem pośrednim, które miały zastąpić trzy dotychczas używane rodzaje broni strzeleckiej: karabiny powtarzalne, karabiny samopowtarzalne i pistolety maszynowe (docelowo bronią tą stał się karabinek Kałasznikowa - AK). Co więcej, w karabinki automatyczne miano wyposażyć również młodszych oficerów, dotąd etatowo posiadających wyłącznie broń krótką To oznaczało, że odtąd pistolety miały stanowić uzbrojenie pomocnicze, przeznaczone wyłącznie do samoobrony na najbliższych odległościach oraz do wymuszania posłuszeństwa. W związku z tym założono, że nowe pistolety będą mniejsze i lżejsze od TT, zachowując jednak jego siłę rażenia (pojemność magazynka, energia pocisku i zdolność jej oddania po trafieniu w cel). Oczekiwano również większej niezawodności i lepszej celności.

Pistolet skonstruowany przez Makarowa (nawiasem mówiąc, mocno wzorowany konstrukcyjnie na Waltherze PP), wygrał współzawodnictwo, w którym imponował zwłaszcza niezawodnością - podczas prób miał dwudziestokrotnie (!) mniej zacięć niż najlepsze w kolejności pistolety konkurencyjne. W rezultacie, został w roku 1951 przyjęty oficjalnie na uzbrojenie wojska, a następnie milicji, służb bezpieczeństwa itd, pod nazwą "9 mm Pistoliet Makarowa", w skrócie "PM", stając się drugim (obok Kałasznikowa) symbolem radzieckiej broni strzeleckiej okresu Zimnej Wojny.

Pistolety Makarowa uczestniczyły w licznych konfliktach zbrojnych na całym świecie, były też (i niestety wciąż są...) chętnie używane przez terrorystów. Mimo, że w Armii Rosyjskiej w 2003 roku "PM" został oficjalnie zastąpiony pistoletem Jarygina ("PJa"), wciąż jest produkowany, w kolejnych zmodyfikowanych i unowocześnionych wariantach. "Makarowy" wytwarzano także w Bułgarii, w Chinach i w ówczesnej Niemieckiej Republice Demokratycznej. Pistolety niemieckie nosiły oznaczenie "Pistole M" i powszechnie uważano je za lepsze jakościowo od radzieckich "PM" z Iżewska. W Polsce, chcąc uniknąć kupienia licencji, opracowano własna podobną konstrukcję do tego samego naboju - nieszczególnie udany pistolet P-64 ("CZAK").

Kaliber 9 mm (rzeczywisty: 9,2 mm) na nabój 9,25 x 18 mm skonstruowany przez Borysa Siemina (zwany popularnie "nabojem 9 x 18 mm Makarowa"). Magazynek ośmionabojowy.

Ciekawostka: na początku lat sześćdziesiątych XX wieku opracowano w Tule wariant pistoletu Makarowa, nazwany TKB-023, ze szkieletem z polimerowego tworzywa sztucznego. Mimo bardzo obiecujących rezultatów prób fabrycznych, wojsko odrzuciło konstrukcję, argumentując to brakiem wiarygodnych danych o starzeniu się polimerów (obawiano się po prostu, ze po kilku, czy kilkunastu latach pistolety - dosłownie - rozsypią się...)

W kolekcji: "Pistole M" o numerze seryjnym BP3681, wyprodukowany w roku 1963 w zakładach VEB Fahrzeug- und Jagdwaffenwerk „Ernst Thälmann“ (Suhl, NRD/DDR). Kabura skórzana, również produkcji wschodnioniemieckiej.
Data dodania: 11 grudnia 2016
Datowanie przedmiotu: 1963
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1104 razy od 11 grudnia 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.