WARSZAWA 223 w Kolekcjoner w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 17
<
>
Fot. Roman OwczarzakWymiary Pocztówki

19 x 13 cmTekst zaczerpnięty z odwrotnej strony pocztówkiWarszawa 223 – FSO Warszawa to pierwszy samochód osobowy produkowany seryjnie w Polsce po II wojnie światowej. Po przerwaniu współpracy z włoskim Fiatem (z przyczyn ekonomicznych i politycznych) oraz pod presją władz radzieckich ostatecznie zadecydowano o produkcji pojazdu na bazie rosyjskiego modelu GAZ-M20 Pobieda, który z kolei stworzony został na bazie Forda Model B. Od 1951 r. rozpoczęto na warszawskim Żeraniu produkcję Warszawy M-20, początkowo bazując na dostawach części z ZSRR, a od 1954 r., wykorzystując polskie części.W latach 1951–1973 wyprodukowano około 250 tysięcy egzemplarzy tego pojazdu i dokonano ponad 4 tysięcy zmian konstrukcyjnych. Auto było eksportowane do wielu zaprzyjaźnionych krajów, między innymi do Bułgarii, Węgier, Chin, Turcji oraz na Kubę, do Brazylii, Ekwadoru, Wietnamu czy Korei Północnej.Więcej :http://centrumpromocjimotoryzacji.pl/

--------------------------------------------------------------------

Sugestia od kustosza MUSEUM TOMATORIUM"Warszawa 223 – FSO Warszawa... na bazie rosyjskiego modelu GAZ-M20 Pobieda, który z kolei stworzony został na bazie Forda Model B."Ta informacja w odniesieniu do historii powstania modelu GAZ-M20 Pobieda nie jest prawdziwa. Przede wszystkim, co łatwo sprawdzić, Ford Model B z 1932 roku (o wcześniejszym z 1904 nie ma co mówić) jest zupełnie niepodobny do Pobiedy i nie mógł być wzorem dla Pobiedy. Poza tym zacytuję fragment z WIKI:"Wbrew opiniom powielanym w niektórych publikacjach, Pobieda nie stanowiła kopii żadnej z marek zagranicznych, a nawet wyprzedzała większość z nich w zakresie zaadaptowania pontonowego nadwozia. Nowoczesne było również przyjęcie nadwozia samonośnego, z pomocniczą ramą przednią, do której mocowany był silnik i przednie zawieszenie (także ta cecha odróżniała Pobiedę od samochodów amerykańskich, opartych na ramie). Z powodu braku wystarczającego doświadczenia z samonośnymi nadwoziami, konstrukcję nośną nadwozia i zawieszenie przednie wzorowano na niemieckim samochodzie Opel Kapitän."
Data dodania: 30 grudnia 2016
Datowanie przedmiotu: 2016
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomogli w tworzeniu opisu: tomator Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 232 razy od 30 grudnia 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.