OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
67 / 162
<
>
Lubsko

Projekt współfinasowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013.
Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprew-Nysa-Bóbr’ oraz budżetu państwa.

Pokonywać granicę poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość

Wikipedia:
Lubsko (daw. Zemsz, niem. Sommerfeld) – miasto w województwie lubuskim, w powiecie żarskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lubsko.

Tekst ze strony: ziemialubuska.pl
Zamek w Lubsku
ołożony jest w północno – zachodnim rejonie Lubska i obecnie jest użytkowany przez resort zdrowia (znajduje się w nim Dom Pomocy Społecznej). Granicę wschodnią założenia wyznacza ulica Zamkowa, natomiast od zacho­du i północy, odnogi rzeki Lubszy.

Czas powstania zamku, który wzniesiony został na miejscu wcześniejszego grodu rycerskiego, nie jest znany. Brak na ten temat przekazów źródłowych. Pierwsza udokumentowana wiadomość o zamku pochodzi dopiero z roku 1588 i wiąże się z nabyciem go przez rodzinę Kotwiczów, która władała nim i miastem do lat trzydziestych XVIII wieku. Kolejnym właścicielem był możny ród Bredelów. Wiadomym jest także, że zamek przebudowany został w końcu XVI wieku i ponownie około 1737 roku. Nie ulega wątpliwości, że zamek istniał już w średniowieczu. Istnienie gotyckich reliktów ujawnia analiza planu obecnego obiektu.

Zamek założony jest na planie litery „L”, z elewacją frontową zwróconą w kierunku wschodnim. Jego mury wzniesiono z kamienia i cegły tworząc bryłę o asymetrycznej kom­pozycji, złożoną z kilku połączonych ze sobą części.

Po II wojnie światowej w zamku urządzono szpital wojsk radzieckich. W latach 1951-1955 mieścił się tutaj dom dziecka. W 1957 roku przeprowadzono remont kapitalny obiektu, a w 1976 roku pomalowano elewację. W latach 90. ubiegłego stulecia zmieniono pokrycie dachowe na blachę miedzianą. Ponadto, na potrzeby Domu Pomocy Społecznej, wykonano m. in. podjazd dla niepełnosprawnych oraz dźwig windowy.
Data dodania: 12 stycznia 2017
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 264 razy od 12 stycznia 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.