Honorowy Medal im. Józefa... w Tylko i wyłącznie straż pożarna. w MyViMu.com

Honorowy Medal im. Józefa Tuliszkowskiego

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
56 / 309
<
>
Józef Tuliszkowski urodził się 4 lutego 1867 roku w Radziwiłowie Wołyńskim. Polski inżynier pożarnik, twórca obrony przeciwpożarowej, autor wielu publikacji z zakresu pożarnictwa. Dorastał w polskiej ziemiańskiej rodzinie w zaborze rosyjskim na Wołyniu. Interesował się pożarnictwem, w czasie studiów wstąpił potajemnie do Ochotniczej Straży Pożarnej w Rydze, gdzie pracował 6 lat przechodząc przez wszystkie szczeble służby. Studia skończył w 1897 otrzymując tytuł inżyniera mechanika budowy maszyn oraz specjalisty z dziedziny pożarnictwa i budownictwa. Następnie pracował m.in. w miejskiej straży ogniowej w Rydze, współorganizował ochotniczą straż pożarną w Kijowie, gdzie również dowodził podczas akcji gaśniczych. Zajmował się również bezpieczeństwem pożarowym, w konkursie na projekt odbudowy po pożarze wielkiej cukrowni zdobył dwa pierwsze miejsca. W 1903 roku przeniósł się do Warszawy. Dzięki wymianie doświadczeń w Austrii oraz Niemczach, Tuliszkowski po powrocie do kraju zmodernizował sikawkę strażacką, ulepszył drabinę pożarniczą, opracował nowy typ kasku, hełm dymowy, zatrzaśnik i podpinkę. Obok starań nad unowocześnieniem wyposażenia straży pożarnej, pracował także nad zmianą postrzegania bezpieczeństwa pożarowego wśród cywili. W latach 1915-1918 został komendantem Warszawskiej Straży Ogniowej. Pracę w zmieniających się warunkach geopolitycznych (I wojna światowa, zmiana granic i nadzieja na niepodległą Polskę) rozpoczął od odbudowy organizacji, doposażenia jej w sprzęt (zagrabiony przez Rosjan) oraz wprowadzenia pierwszego samochodu pożarniczego do pracy strażaków. W 1916 współzorganizował I Ogólnokrajowy Zjazdu Straży Ogniowych z Królestwa Polskiego. Wygłosił na nim referat "Przyszła organizacja straży ogniowych w odrodzonej Polsce". Brał także czynny udział w międzynarodowym ruchu strażackim. Po koniec 1918 roku zaczął pracować w Wojsku Polskim jako twórca struktur ochrony i bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W następnych latach podobne struktury tworzył w resorcie komunikacji (1926-1937) i w przemyśle cukrowniczym. Zmarł nagle w wieku 72 lat, 26 stycznia 1939 roku. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. W dniu 11 października 1993 roku Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej ustanowił Honorowy Medal im. Józefa Tuliszkowskiego, którym nagradza się osoby oraz instytucje, posiadające wybitne osiągnięcia z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz strażaków, szczególnie wyróżniających się podczas prowadzenia akcji gaśniczych. Wnioski rozpatruje Kapituła, w skład której wchodzi pierwsze dwanaście osób odznaczonych tym medalem. Są to m.in.:

gen. brygadier w stanie spoczynku Feliks Dela – Kanclerz Kapituły

gen. bryg. w st. spocz. Teofil Jankowski - Vicekanclerz

gen. bryg. w st. spocz. Zbigniew Meres - Vicekanclerz

nadbryg. w st. spocz. Roman Kaźmierczak - Sekretarz

nadbryg. w st. spocz. Ryszard Grosset

nadbryg. w st. spocz. Ryszard Korzeniewski

nadbryg. w st. spocz. Ignacy Ścibiorek

płk poż. w st. spocz. Zdzisław Filingier

Odznakę medalu stanowi metalowy krążek o średnicy 80 mm wykonany z tombaku w kolorze brązu patynowanego. Na awersie znajduje się popiersie Józefa Tuliszkowskiego w mundurze z hełmem na tle rozchodzących się promieni z boków którego umieszczono daty: 1867 i 1939. Wokół w otoku napis: "inż. JÓZEF TULISZKOWSKI PIONIER POLSKIEGO POŻARNICTWA". Na rewersie umieszczony jest orzeł w koronie na ozdobnym kartuszu oraz hełm strażacki, dwie prądownice, dwa toporki i dwa bosaki. Wokoło w otoku napis " PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA R.P." Od 1993 roku do dnia dzisiejszego medalem uhonorowano 1074 osoby i instytucje państwowe oraz stowarzyszenia.
Data dodania: 12 stycznia 2017
Datowanie przedmiotu: 2001
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 805 razy od 12 stycznia 2017
Reklama
Dodaj komentarz
12 lutego 2017
Jako ciekawostka .. druh Bolesław Kobyzew został wyróżniony decyzją Kapituły w 2001 roku w wieku 68 lat. Niestety rok póżniej zmarł.
http://www.straz.gov.pl/panstwowa_straz_pozarna/2001
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.