Zasław Wołyń - klasztor bernardyński - 1921

Duże zdjęcie Zasław Wołyń - klasztor bernardyński - 1921
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
170 / 176
<
>
Zasław Wołyń - klasztor bernardyńskifoto: Kazimierz Szemioth 1921Informacje dodatkowe:Zasław (ukr. Ізяслав, Iziasław) – miasto na Ukrainie w obwodzie chmielnickim nad rzeką Horyń. Jedno z najstarszych miast na Wołyniu, dawna rezydencja Ostrogskich-Zasławskich.Fundatorem klasztoru oo. Bernardynów był książę Janusz Zasławski. Architektami Jakub Madlain i Bernard Awelides. Budowa trwała od 1602 do 1630 lat. W czasie powstania Chmielnickiego 1648 roku zespół klasztorny został uszkodzony. W latach 1727-1780 odbyła się rekonstrukcja klasztoru. Od roku 1797 główna siedziba Ruskiej prowincj.Od roku 1841 dekretem carskim klasztor został uznany za «etatowy 2 klasy», mieli w nim mieszkać do śmierci bernardyni usuwani z likwidowanych klasztorów, a po zgonie ostatniego z nich klasztor miano zamknąć. Już na początku XX wieku służył władzom carskim jako miejsce odosobnienia nieprawomyślnych księży katolickich. W 1910 roku zmarł ostatni zasławski zakonnik. W 1914 roku bernardyni wrócili do Zasławia. W okresie okupacji sowieckiej klasztor przekształcono na więzienie. Ostatni zakonnik opuścił klasztor w 1932 roku. Kościół był zamknięty. Aktualnie jedno z najcięższych więzień na Ukrainie.

(tekst i foto współczesne - WIKI)
Data dodania: 2 lutego 2017
Datowanie przedmiotu: 1921
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 292 razy od 2 lutego 2017
Reklama
Dodaj komentarz
5 lutego
Dzien dobry.
Czy jest mozliwosc otrzymac od Panstwa w formie elektronicznej (nie mniej, niz 300 dpi bez znakow wodnych) kopie foto przedstawiajacych Zaslaw (Wolyn)? W szczegolnosci:
- Zaslaw Wolyn - klasztor bernardynski - 1921;
- Zaslaw Wolyn - klasztor bernardynski - 1919;
- Zaslaw Wolyn - klasztor bernardynski - 1919;
- Zaslaw Wolyn - kosciol farny - 1921;
- Zaslaw Wolyn - kosciol farny - 1921;
- Zaslaw Wolyn - resztki murow pofortecznych.
Owe kopie mialyby byc zamieszczone w albumie poswieconemu miastu Zaslaw, ktory bedzie wydany przez nasza zwiazkowa organizacje.

 
Z wyrazami szacunku,

Tetiana Bukhanenko
Czlonek Zwiazkowej Organizacji «Zwiazek Dziedzictwa Kulturowego «Zaslavia» (Ukraina)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.

Rejestracja i logowanie w serwisie oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.