Dwa szylingi Wielka Brytania 1957 r

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
11 / 12
<
>
Moneta dwuszylingowa była pierwszą monetą brytyjską wybitą w systemie dziesiętnym. Monety te zostały wprowadzone w 1849 r. po dyskusji w brytyjskim parlamencie nad decymalizacją funta na wzór innych walut europejskich. Tradycyjny system zwyciężył na kolejne 120 lat, ale postanowiono przetestować jak poradziliby sobie obywatele w systemie dziesiętnym. Tak powstała moneta o wartości 10. części funta, co podkreślono na rewersie monety. Nazwano ją florenem, jak nazywał się typ złotej monety wybity w Republice Florenckiej w XIII w. spopularyzowany w ponad 150 państwach średniowiecznej Europy. Również i nazwa "floren" trafiła na rewers monet i pozostawała tam aż do końca panowania Jerzego V w 1936r.Monety dwuszylingowe doczekały się prawdziwej decymalizacji z roku 1971 i pozostały w obiegu aż do 1993 r. zastępując wartość 10 pensów nowego funta.
Data dodania: 19 lutego 2017
Datowanie przedmiotu: 1957
Miejsce pochodzenia: Wielka Brytania
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 323 razy od 19 lutego 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.