W-wa - Krakowskie Przedmieście nocą

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
39 / 107
<
>
lata 50/60-te XX wieku.Warszawa. Krakowskie Przedmieście widziane z Placu Zamkowego. Po lewej stronie kościół św. Anny.Początki Krakowskiego Przedmieścia sięgają XIV w. Z biegiem lat ta ulica stawała się coraz ważniejsza i nabierała charakteru reprezentacyjnego dla miasta. Zamożni budowali tu swoje pałace, przybywały kościoły, sklepy, restauracje, skwerki i pomniki. Około 1762 roku ulica była już całkowicie wybrukowana, a do 1855 roku uzyskała oświetlenie gazowe. W 1866 roku ruszyła tędy linia tramwaju konnego łączącego dworce Wiedeński (Główny) z Terespolskim (Wschodnim). W 1907 roku uruchomiono oświetlenie elektryczne i tramwaj elektryczny.

W 1944 w wyniku walk powstańczych, a później zaplanowanej akcji burzenia Warszawy przez okupanta Krakowskie Przedmieście uległo znacznemu zniszczeniu. Po wojnie odbudowano większość zniszczonych budynków, ale nie wszystkie uzyskały dokładny wygląd przedwojenny. Generalnie zrezygnowano z odtwarzania budynków wysokich zachowując tylko 4 kondygnacje (w tym parter). Elewacje też nie zawsze odzyskały dawny wygląd.

Krakowskie Przedmieście zawsze było świadkiem ważnych wydarzeń dla miasta i Polski (zarówno w czasach monarchii i zaborów, jak również po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku i w czasach PRL).
Data dodania: 20 lutego 2017
Datowanie przedmiotu: 1950
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2015
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: ?
Rozmiar: 9 x 14 cm
Tytuł oryginalny: Warszawa. Krak. Przedmieście
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 338 razy od 20 lutego 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.