Łyżka z (Brösen - Kurhaus)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 4
<
>
Dom Zdrojowy w Brzeźnie (Kurhaus).



Kąpielisko brzeźnieńskie powstało jako pierwsze na całym Pomorzu Gdańskim. 20 lat wcześniej niż w Sopocie. To obecnie jedyny zachowany w Gdańsku przykład architektury uzdrowiskowej.



Jeśli za Kurhaus uznamy Łaźnie z 1808 (pierwsze obiekty zbudował Jean George Haffner, lekarz armii napoleońskiej) to właśnie te francuskie były pierwsze. Istniały do czasu spalenia ich przez Rosjan w 1813. Później w 1820 powstał zakład kąpielowy (Łazienki) wybudowany przez francuskiego mistrza murarskiego Fryderyka Bladau - zakład spłonął w pożarze w 1829.



źródło zdjęcia: http://forum.brzezno.net/viewtopic.php?t=57&postdays=0&postorder=asc&start=45



W 1833 r. przedsiębiorca Wilhelm Pistorius otworzył zakład kąpielowy, w którym za 10 srebrnych groszy można było wykąpać się w podgrzewanej morskiej wodzie. Zbudował dom zdrojowy, halę plażową, oddzielne kąpieliska dla pań i panów. Brzeźno szybko stało się miejscem odwiedzanym przez letników i zamieniło się w kurort (latem w 1892 r. odwiedziło je aż 39 tys. wczasowiczów z głębi Polski i Niemiec.) W latach 1840-42 wybudowano właściwy Kurhaus.



Spadkobiercy pana Pistorius (zięć Legat i dwie córki) sprzedali tą Badeetablissement (łaźnię) z obszarem 36 ha panu Kulling (stąd Kullingstraße w Brösen - ulica Kullinga w Brzeźnie). Tak jak Pistorius również Kulling martwił się kulejącym połączeniem komunikacyjnym do Brzeźna. Na własny koszt uruchomił więc w roku 1889 konny tramwaj z Brzeźna do dworca w Brzeźnie, ktory jednak już po dwóch latach zastąpiony został wycieczkowymi jazdami konnymi.



Kurort spłonął znowu po 50 latach od budowy: 28 XII 1892



Współczesny Dom Zdrojowy zbudowano kilka lat później, w 1899 r. (Gliński, t.1,s.182). Powstał nowy budynek z werandami pełnymi słońca i światła. Po dziewięciu latach Kulling sprzedał dom zdrojowy panu Höcherl, wlaścicielowi Kulmer Höcherlbrauerei (browar), zatrzymał jednak własność terenu na którym był postawiony.



W roku 1905 Höcherl sprzedał swoją posiadłość panu Grabow, który znowu sprzedał ją gminie Brzezno w roku 1910.



Styl architektoniczny obecnego budynku jest eklektyczny, posiada elementy m.in. klasycystyczne, jak fasada, i neorenesansowe, jak murowany budynek, kilka lat później dobudowany do wschodniej galerii. Przybudowa domu zdrojowego jest kilka lat starsza i nie jest juz w stylu wiejskiego muru pruskiego. Niestety, po drugiej wojnie galerie zamknięto ścianami, w budynku zrobiono mieszkania komunalne. Od 1959 r. do dziś jest własnością miasta, ostatni kapitalny remont przechodził w latach 60. Choć ten świadek złotego wieku Brzeźna niszczeje, zachował conieco z dawnego klimatu. Jest również przykładem tego, jak nie należy traktować zabytków.



Zespół Domu Zdrojowego (dom Zdrojowy, park) przy ulicy Zdrojowej 2, to obiekt zabytkowy, wpisany do rejestru zabytków (Nr 1383) i miejscowy plan zagospodarowania ustala zasady jego ochrony. Ze względu na niski standard lokali i stan techniczny budynku od 2011 roku, na wniosek najemców, mieszkańcy Domu Zdrojowego są sukcesywnie wykwaterowywani w ramach wymiany zajmowanego lokalu na inny - informuje Anna Dobrowolska z biura prasowego gdańskiego magistratu.



Do kąpieliska w Brzeźnie jeździli tramwajem bohaterowie powieści Güntera Grassa. Biegali po molo, wypatrywali resztek zatopionego okrętu, nurkowali w Bałtyku, żeby wydrzeć mu jego tajemnice. Można tu dziś znaleźć ślady przedwojennego klimatu. Brösen odwiedzał też chętnie mały Günter Grass. Dojeżdżał tramwajem do ostatniego przystanku, z którego miał tylko kilka kroków do kąpieliska. Tyle że za jego czasów odwiedzających Brzeźno witał piękny dom zdrojowy, dalej nad samym morzem Hala Brzegowa z barami i restauracjami. Do domu zdrojowego, który do dziś można oglądać w Brzeźnie (niestety nie ma wiele wspólnego z latami świetności), przychodzono na eleganckie obiady, wino i tańce. Obok niego można było spacerować po 200-metrowym molo. Stumetrowe molo powstało W 1900 r. (zostało przedłużone w latach międzywojennych do dwustu metrów), zawijały do niego statki wycieczkowe.



Żródło: http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,5613202,Brzezno_sprzed_lat.html#ixzz2y7PBQY8e
Data dodania: 15 marca 2017
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 700 razy od 15 marca 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.