Polgal Czestochowa - scyzoryk

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
5 / 32
<
>
Nóż sygnowany najprawdopodobniej znakiem firmy Polgal z Częstochowy

Okładziny z tworzywa

Długość całkowita rozłożonego - 18 cm

Złożonego - 10,5 cm

Ostrze mocno zużyte

Wiadomości zaczerpnięte z http://www.navaja.pl/navaja.html





Zakłady Artykułów Technicznych i Galanteryjnych "Polgal" działały w Częstochowie do czasu likwidacji fabryki, która miała miejsce w roku 2006. Początki tych zakładów sięgają roku 1883, kiedy to w Częstochowie powstała Fabryka igieł Leopold Werde i S-ka, która wkrótce zmieniła właściciela (nowi to: Markus Henig, Sergiusz Rudnik, Dawid Sztokman). W 1887 roku przekształciła się w Pierwszą w kraju fabrykę igieł i szkieletów do parasoli Markus Henig i S-ka Częstochowa. W 1919 roku firma zmieniła nazwę na Częstochowska Fabryka Igieł i Wyrobów Metalowych Sp. z.o.o., a w 1921 roku na Częstochowską Fabryka Igieł i Wyrobów Metalowych SA. i pod tą nazwą działała na pewno do 1939 roku. W 1948 roku, na bazie wcześniej istniejących fabryk prywatnych utworzono Państwową Fabrykę Igieł i Wyrobów Metalowych w Częstochowie, do której w 1955 roku przyłączono Rudnicką Fabrykę Wyrobów Stalowych w Rudnikach oraz Wytwórnię scyzoryków J.Marzec w Częstochowie (tworząc Kombinat?). Od 1958 roku działała Częstochowska Fabryka Igieł i Wyrobów Metalowych Przemysłu Terenowego, dalej Częstochowskie Zakłady Przemysłu Terenowego, wschodzące w skład i wchłonięta ostatecznie przez Z.A.T.I.G. "Polgal".

W "Polgalu" (zarówno w prywatnych firmach przedwojennych, z których Polgal wyewoluował, jak i w powojennej, państwowej fabryce) z pewnością produkowano scyzoryki, miałem okazję kilka z nich obejrzeć w serwisach aukcyjnych. Przez pewien okres eksportowano je nawet za granicę kraju ("Gazeta Częstochowska" nr 24 1962 r.). Wszystkie, które widziałem pochodziły prawdopodobnie z jednego okresu, miały czarną rękojeść z tworzywa sztucznego i jedną głownię. Sygnaturę "Z.A.T.I.G. POLGAL" wytłoczono na rękojeści.

Jeszcze w czasach PRL wytwarzano scyzoryki pod szyldem Częstochowskiej Fabryki Igieł, scyzoryki te miały na głowni naniesioną sygnaturę "CFI" w której litera "F" umieszczona była na wydłużonej kresce symbolizującej igłę.

W zakładach tych produkowano również scyzoryki z sygnaturą CZMPT (Częstochowskie Zakłady Metalowe Przemysłu Terenowego), gdzie w literę "C" wpisano pozostałe "ZMPT".
Data dodania: 31 marca 2017
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 878 razy od 31 marca 2017
Reklama
W tym muzeum wyłączono możliwość komentowania eksponatów.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.