2 złote - 1933rok , Polonia (głowa kobiety)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
45 / 46
<
>
2 złote, 1933, Warszawa, Głowa kobietyPolonia – moneta zaprojektowana przez Antoniego Madeyskiego, której projekt zajął drugie miejsce w konkursie na polską złotą monetę w 1925 roku.Artystyczna wizja Madeyskiego nie doczekała się realizacji w złocie, lecz wedle niej już w 1932 roku przystąpiono do bicia monet srebrnych (2 zł, 5 zł, 10 zł). Moneta z wyobrażeniem Polonii uzyskała bardzo wysoki nakład, stając się jedną z najpopularniejszych w okresie międzywojennym. Jej powszechność miała gwarantować, iż trafi do rąk wszystkich obywateli, niosąc dumę z odzyskanej państwowości.Awers:

Orzeł, wokoło napis RZECZPOSPOLITA POLSKA / 2 ZŁOTE 2. Pod orłem rok 19 - 32. Pod łapą orła znak mennicy warszawskiej.

Rewers:

Portret młodej kobiety* z lewego profilu w chuście okrywającej głowę i szyję, przewiązanej wąską obręczą z koniczyną, na tle promieniście ułożonych kłosów.W obiegu od:1932-10-31

Nominał:2 złote

Tworzywo / metal:srebro (Ag.750)

Średnica (mm):22 mm

Masa (g):4,4 g

Nakład:15 700 000

Antoni Madeyski

http://www.katalogmonet.pl/Katalog/II-RP-1923-1939/Obiegowe/2-z%C5%82ote-G%C5%82owa-kobietyhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Polonia_(moneta)
Data dodania: 8 kwietnia 2017
Datowanie przedmiotu: 1933
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 295 razy od 8 kwietnia 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.