Hiszpański nóż składany Navaja

Duże zdjęcie Hiszpański nóż składany Navaja
Tradycyjny składany nóż hiszpański tzw. "Navaja". Wykonany ręcznie w m. Albacete. Typ konstrukcji "Bandolera". Noże Navaja były popularnym narzędziem "ludu pracującego", przestępców i marynarzy. Ich popularność i rozprzestrzenienie wiąże się z nakładanymi na plebs ograniczeniami w posiadaniu długiej broni białej. Stąd konstrukcja niektórych egzemplarzy mogła sięgać 1 m długości. Noże Navaja zyskały złą sławę, jako narzędzie rozbojów, "wyrównywania rachunków" i nawet własne szkoły fechtunku. Nieodłączny element hiszpańskiego "macho". Prezentowany typ "Bandolera", jest typowym nożem bojowym o długości 52 cm po rozłożeniu. 28 cm złożony, głownia 28 cm, szerokość głowni 4,8 cm. Głownia stalowa, ostrzona z jednej strony. Rękojeść z elementów mosiężnych, rogu, stali i miedzi. Na głowni grawerowane inkrustacje (pierwotnie wypełnione czerwoną farbą), w tym napis (w mojej ocenie błąd w pisowni): ""Soi para de fender ami(diu)?". Może to być napis "Soy para defender amigo" - "Jestem by bronić mego przyjaciela".
Data dodania: 9 kwietnia 2017
Datowanie przedmiotu: 1850 - 1900
Miejsce pochodzenia: Hiszpania
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 501 razy od 9 kwietnia 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.

Rejestracja i logowanie w serwisie oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.