7,62 mm Pistolet Zastava M57... w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

7,62 mm Pistolet Zastava M57 (jugosłowiański TT)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
11 / 48
<
>
Pistolet stanowi modyfikację radzieckiego TT-33, na który w drugiej połowie lat pięćdziesiątych (po śmierci Stalina i odwilży w relacjach jugosłowańsko-radzieckich) zakupiono licencję. Broń przyjęto do uzbrojenia Armii Jugosłowiańskiej w roku 1957 i produkowano w kolejnych odmianach przez zakłady "Crvena Zastava" (obecnie "Zastava Oružje") do czasów obecnych.

Pistolet M57 odróżnia się od oryginalnego TT dłuższym chwytem, co wynika z zastosowania magazynka o pojemności 9 nabojów, (TT miał magazynek ośmionabojowy - porównanie jest widoczne na jednym ze zdjęć). Specyficzne dla wyglądu pistoletów M57 były także wyraźnie widoczne nabite numery poszczególnych podzespołów (odpowiadające pozycjom ze złożenia konstrukcyjnego), na przykład 1-00.001 na zamku, 2-00.101 na szkielecie itd. Ponadto oznakowanie broni odzwierciedlało zmiany polityczne w Jugosławii - do roku 1963 gwiazdom na okładkach rękojeści towarzyszyły litery FNRJ (Federativna Narodna Republika Jugoslavija), a później - SFRJ (Socijalisticzka Federativna Republika Jugoslavija). Również pochodnia w godle państwowym, nabitym na grzbiecie zamka, miała do roku 1963 pięć płomieni, a później sześć (chociaż prawdę mówiąc, czasami trudno dopatrzeć się tej różnicy...)

M57, podobnie jak TT, nie miał bezpiecznika nastawnego, co stanowiło poważną wadę. Broń zabezpieczało się przez lekkie odciągnięcie kurka ("na pierwszy ząb"). Bezpiecznik nastawny (skrzydełkowy) wprowadzono w wersji M57A, którą produkowano głównie na eksport (zwłaszcza do USA, gdzie broń ta nadal cieszy się znaczną popularnością na rynku cywilnym).

Pistolety M57 były wykorzystywane powszechnie podczas wojen, jakie towarzyszyły rozpadowi Jugosławii w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

W kolekcji: pistolet wojskowy M57 o numerze seryjnym H-100074, wyprodukowany w zakładach "Crvena Zastava" w Kragujevac w roku 1965 (w tym roku produkowano pistolety serii G oraz H).

Nieco więcej o historii pistoletu TT:

http://myvimu.com/blog/opowiesc-o-pistolecie-tt-czyli-historia-brzydkiego-kaczatka-z-ktorego-nie-wyrosl-labedz-cz-1/

http://myvimu.com/blog/opowiesc-o-pistolecie-tt-czyli-historia-brzydkiego-kaczatka-z-ktorego-nie-wyrosl-labedz-cz-2/
Data dodania: 19 kwietnia 2017
Datowanie przedmiotu: 1965
Miejsce pochodzenia: Jugosławia
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1359 razy od 19 kwietnia 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.