OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 7
<
>
Szpilka namiotowa ma długość 26 cm i jest wykonana z aluminium. Sygnowana rokiem produkcji (40) i kodem producenta (S&C). Nad kodem producenta są widoczne prawdopodobnie inicjały właściciela. Służyły do mocowania celty (Zeltbahn 31*). Każdy żołnierz był zobowiązany posiadać przy sobie dwie takie. Szpilki były produkowane z lekkich stopów aluminium (zdjęcie nr 1 i 2), stali (zdjęcie nr 3), drewna impregnowanego, bakelitu. Aluminium było stosowane od wczesnego 1937 do 1939 roku, znajduje się też w egzemplarzach z 1940 roku. Późniejsze problemy z surowcami spowodowały potrzebę stosowania tańszych materiałów.*Zeltbahn- uniwersalna, indywidualna, płachta maskująca. Wzór z 1931 roku zastąpił wcześniejszy kwadratowy. Zeltbahn był trójkątem równoramiennym, wykonanym ze sztucznej, impregnowanej bawełny (Makostoff), posiadającym wzdłuż dwóch równych boków 12 guzików (metalowych - cynkowe, aluminiowe lub stalowe), a obok nich rząd dziurek na guziki. Na dłuższym boku posiadała sześć guzików i dziurek (w innym ustawieniu niż na krótszych bokach). Ponadto, posiadała duże otwory z nabitymi metalowymi pierścieniami (cynkowymi lub aluminiowymi) na rogach oraz mniejsze u podstawy przez które przeciągnięte były bawełniane sznurki, służące za odciągi w przypadku użycia jako namiot. Oba krótsze boki w przypadku użycia do budowy namiotu, spinało się na zakładkę z kolejną płachta co powodowało ze spięcie było podwójne i podwójnie pokryte, zabezpieczając tym samym przed przeciekaniem. Wczesne wersje były pozbawione wzoru maskującego "mysioszare" (spotykane na zdjęciach archiwalnych, nawet pochodzących z późnego okresu wojny) ale w większości, znane są późniejsze wersje z kamuflażem Splitter Muster. Kamuflaż był nadrukowany dwustronnie, z jednej w odcieniach letnich z drugiej jesiennych. Płachty zeltbahn używane przez Waffen SS posiadały kamuflaże używane przez tę formację. W zestawie z płachtą był pokrowiec z trzema sekcjami masztu, szpilkami (wykonane z magnezu a później z syntetycznej żywicy) oraz linka bawełniana (jako główny odciąg). Płachty używano jako: ponczo (wtedy otwór z zakładką na środku służył jako otwór na głowę, płaszcz (po założeniu jak ponczo spinano w odpowiedni sposób guziki- używany głównie przez cyklistów i konnych), parawan (jedna lub dwie zelty spięte i wsparte o maszt, namiot (spięte minimum 4, kilkanaście lub kilkadziesiąt płacht), nosze improwizowane i wiele, wiele innych. Płachtę w warunkach polowych troczono (złożoną w odpowiedni sposób i zrolowaną) przy pomocy dwóch troków do pasa głównego (we wczesnym okresie wojny) lub do plecaka szturmowego (sturmgepack) w okresie późniejszym, zaś pokrowiec z przyborami do namiotu znajdował się wewnątrz zrolowanej płachtyŹródło: myvimu.com, mp44.nl, pl.wikipedia.org, opis Zeltbahn opracowany przez użytkownika Jurgen na podstawie A. Saiz- "Deutche Soldaten" oraz J. Krzywania- "Wehrmacht w Kampanii Wrześniowej 1939".
Data dodania: 21 kwietnia 2017
Datowanie przedmiotu: 1940
Miejsce pochodzenia: III Rzesza
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 658 razy od 21 kwietnia 2017
Reklama
Dodaj komentarz
22 kwietnia 2017
Wielkie dzięki za pomoc :) Pozdrawiam :) !!!
22 kwietnia 2017
Zeltbahn- uniwersalna, indywidualna, płachta maskująca. Wzór z 1931 roku zastąpił wcześniejszy kwadratowy. Zeltbahn był trójkątem równoramiennym, wykonanym ze sztucznej, impregnowanej bawełny (Makostoff), posiadającym wzdłóż dwóch równych boków 12 guzików (metalowych - cynkowe, aluminiowe lub stalowe), a obok nich rząd dziurek na guziki. Na dłuższym boku posiadała sześć guzików i dziurek (w innym ustawieniu niż na krótszych bokach). Ponadto, posiadała duże otwory z nabitymi metalowymi pierścieniami (cynkowymi lub aluminiowymi) na rogach oraz mniejsze u podstawy przez które przeciagniete były bawełniane sznurki, służące za odciągi w przypadku uzycia jako namiot. Oba krótsze boki w przypadku użycia do budowy namiotu, spinało się na zakładkę z kolejną płachta co powodowało ze spięcie było podwójne i podwójnie pokryte, zabezpieczając tym samym przed przeciekaniem. Wczesne wersje były pozbawine wzoru maskujacego "mysioszare" (spotykane na zdjęciach archiwalnych, nawet pochodzących z późnego okresu wojny) ale w większości, znane są późniejesze wersje z kamuflażem Splitter Muster. Kamuflaż był nadrukowany dwustronnie, z jednej w odcieniach letnich z drugiej jesiennych. Płachty zletbahn używane przez Waffen SS posiadały kamuflaże używane przez tę formację. W zestawie z płachtą był pokrowiec z trzema sekcjami masztu, szpilkami (wykonane z magnezu a później z syntetycznej zywicy) oraz linka bawełniana (jako główny odciąg). Płachty używano jako: ponczo (wtedy otwór z zakładką na środku słuzył jako otwór na głowę, płaszcz (po załozeniu jak ponczo spinano w odpowiedni sposób guziki- używany głównie przez cyklistów i konnych), parawan (jedna lub dwie zelty spięte i wsparte o maszt, namiot (spiete minimum 4, kilkanaście lub kilkadziesiat płacht), nosze improwizowane i wiele, wiele innych. Płachtę w warunkach polowych troczono (złożoną w odpowiedni sposób i zrolowaną) przy pomocy dwóch troków do pasa głównego (we wczesnym okresie wojny) lub do plecaka szturmowego (sturmgepack) w okresie późniejszym, zaś pokrowiec z przyborami do namiotu znajdował sie wewnątrz zrolowanej płachty.

Tekst mój przy wsparciu A. Saiz- "Deutche Soldaten" oraz Jarosław Krzywania- "Wehrmacht w Kampanii Wrześniowej 1939" Możesz wykorzystać do opisu :)
22 kwietnia 2017
Ja glownie opieram sie na ksiazkach. Zelty byly opisane i pokazane troche kiedys na moim starym blogu ale ten juz nie istnieje. Jak znajde chwile to poszukam czegos odpowiedniego. Na wikipedie niestety trzeba patrzec przez palce. Szczegolnie jezeli haslo w jezyku Polskim jest tworzone poprzez "wytnij- wklej" do Google Tranlator, bez zadnej weryfikacji. A fancika gratuluje.
21 kwietnia 2017
Ten fragment tekstu pochodził z Wikipedii (dopiero zauważyłem, że nie został poparty żadnymi źródłami), jeżeli kolega mógłby podać jakieś inne źródło z którego mógłbym wziąć opis celty byłym wdzięczny :)
21 kwietnia 2017
Mam watpliwosci co do "gałęzi". W zestawie z peleryną był pokrowiec z trzema sekcjami masztu, w pokrowcu znajdowały się też szpilki. Pokrowiec z w/w przedmiotami przenosiło sie w zrolowanej zelcie. "Tasiemki" to rzeczywistosci bawełniane sznurki zaś "bakielitowe (?) łączniki z taśmami" to prawdopodobnie guziki aluminiowe (!) z doszytą zakładka materiału mającą pokryć linię spięcia płacht i zabezpeczyć tym samym przed przeciekaniem. Chętnie zapoznam się z oryginalnym tekstem oraz źródłem pochodzenia.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.