7,62 mm karabinek... w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

7,62 mm karabinek samopowtarzalny Simonowa SKS

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
36 / 48
<
>
Broń skonstruowana przez Siergieja G. Simonowa do nowego naboju pośredniego 7,62 mm (opracowanego w 1943 przez I. M. Jelizarowa i B. W. Siemina).

Nowa broń miała zastąpić karabinki Mosina wz 1938 oraz wz 1944 i w połączeniu z nową amunicją miała zwiększyć siłę ognia żołnierza, przy zachowaniu znacznej celności na dystansach nieosiągalnych dla pistoletów maszynowych. Podobnie, jak w karabinkach Mosina, tak i w nowej broni zaprojektowano integralny bagnet, składany pod lufę.

Niewielką partię karabinków Simonowa wypróbowano w warunkach frontowych, w pododdziałach I Frontu Białoruskiego marszałka Żukowa podczas forsowania Odry i walk na przedpolach Berlina. Opinie o nowej broni były zdecydowanie pozytywne, ale karabinek formalnie przyjęto do uzbrojenia dopiero w 1949 roku pod nazwą SKS (Samozariadnyj Karabin Simonowa) razem z karabinkiem automatycznym Kałasznikowa AK. Oba typy broni miały się uzupełniać w pododdziałach - z SKS miano prowadzić celny ogień na dłuższych dystansach, zaś strzelcy uzbrojeni w AK mieli się znacząco dokładać do siły ognia na dystansach krótszych. Wiązało się to z nieco innymi charakterystykami każdego z tych karabinków - SKS miał lufę dłuższą o 10,5 cm niż AK, za to ten drugi miał magazynek o większej pojemności (30 nabojów wymienny, wobec dziesięcionabojowego stałego w SKS). SKS nie mial też możliwości prowadzenia ognia seriami.

Jak to często w życiu bywa, szybko okazało się, że pomysły teoretyków trochę rozminęły się z realiami. Kałasznikowy okazały się być wystarczająco uniwersalne, a karabinki SKS zaczęły znikać z wyposażenia wojsk ZSRR (chociaż w pododdziałach tyłowych utrzymały się az do lat osiemdziesiątych). Ich produkcję w w Tule zakończono w 1958 roku (wytwarzano je także w NRD, Albanii, Egipcie i w Chinach).

Karabinki SKS (których w ZSRR wyprodukowano niebagatelna liczbę około 2,5 miliona) trafiły również do licznych "bratnich armii", zwłaszcza w Azji (znaczne ilości trafiły np do Północnej Korei oraz Wietnamu) i w Afryce. W armiach Układu Warszawskiego, karabinek SKS zyskał natomiast znaczną popularność jako broń pododdziałów reprezentacyjnych. Między innymi niewielka liczbę SKS-ów zakupiła w tym celu Polska, gdzie broń oznaczono symbolem KsS (Karabinek samopowtarzalny Simonowa). Dopiero w 2016 roku karabinki te zastąpiono bronią rodzimej konstrukcji i produkcji (FB Radom) - karabinkami MSBS-R.

W ostatnich latach karabinki SKS zyskały "drugą młodość" (zwłaszcza w Rosji) jako broń myśliwska. Karabinek w tej wersji nie ma bagnetu, a celownik wyskalowany jest tylko do 300 metrów (w broni wojskowej do 1000 metrów).

Ciekawostka: gdy w Fabryce Broni w Radomiu opracowano nowy karabinek "reprezentacyjny" MSBS-R i przekazano kilka egzemplarzy do prób, okazało się, że żołnierze mają kłopoty z wykonywaniem musztry paradnej z nową bronią, która nieco różniła się wymiarami od KsS (po prostu "nie wychodziły" chwyty bronią, wyuczone na KsS-ach). Problem można było rozwiązać na dwa sposoby - zmienić nieco musztrę lub... przekonstruować nowe karabinki. No i jak nietrudno się domyśleć, to konstruktorzy z Radomia musieli wziąć się do pracy...

W kolekcji: egzemplarz o numerze seryjnym KŁ 453 wyprodukowany w Tule w 1952 roku. Broń w trakcie eksploatacji przeszła remont w 1 Arsenale GRAU w Bałakliji (miasto położone na wschód od Charkowa). Karabinek używany w Wojsku Polskim jako broń reprezentacyjna - niklowane na wysoki połysk suwadło i bagnet, łoże i kolba wykonane ze sklejki i pokryte błyszczącym lakierem, stalowy trzewik kolby.
Data dodania: 29 maja 2017
Datowanie przedmiotu: 1949 - 1953
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1178 razy od 29 maja 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.