Radzieckie opancerzone działo samobieżne, skonstruowane w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku, w Biurze Konstrukcyjnym SKB-40 Mytyszczinskich Zakładów Budowy Maszyn (MMZ) przez zespół pod kierownictwem Nikołaja A. Astrowa. Nowy pojazd mial zastąpić w wojskach lekkie działa samobieżne SU-76M, pochodzące z czasów II wojny światowej.
Jako nośnik nowego działa, oznaczonego kryptonimem "Obiekt 573", Astrow postanowił wykorzystać bardzo udane podwozie czołgu PT-76. Podobnie standardowy miał być układ napędowy z silnikiem wysokoprężnym z czołgu PT-76, ale w tę kwestię wmieszał się sam wicepremier Wiaczesław A. Małyszew, (odpowiedzialny w ZSRR za produkcję czołgów i pojazdów bojowych), który postawił przed konstruktorami wymóg, aby do napędu pojazdu użyć... silnika samochodowego i w ogóle w maksymalnym stopniu wykorzystać podzespoły samochodowe (co skądinąd Astrow praktykowal w swoich konstrukcjach lekkich czołgów z okresu II wojny światowej).
Prototyp "Obiektu 573" był gotowy w drugiej połowie 1953. Po dopracowaniu konstrukcji, w sierpniu 1958 pojazd przyjęto do uzbrojenia pod oznaczeniem SU-85 ("Samochodnaja Ustanowka", 85 = kaliber armaty), identycznym jak wciąż używane średnie działo z lat II wojny światowej, na podwoziu T-34. Radzieckie wojska lądowe bardzo szybko zakwestionowały jednak praktyczą przydatność nowych dział. Krytykowano zbyt słabe opancerzenie i niewydolny układ napędowy, który utrudniał utrzymanie prędkości marszowej, wymaganej w wojskach zmechanizowanych i pancernych. Wojskowym nie podobal sie także odkryty od góry przedzial bojowy.
Szczęśliwie w międzyczasie okazało się, że nowe SU-85 dość dobrze wpasowuje się w potrzeby Wojsk Powietrzno-Desantowych (WDW). Poprawiona konstrukcja (z całkowicie zakrytym i opancerzonym przedziałem bojowym), produkowana od 1961, została przyjęta na uzbrojenie tej formacji, w etatowej liczbie 31 sztuk na każdą dywizję. Oznaczenie pojazdu zmieniono odpowiednio na ASU-85 ("Awiadesantnaja Samochodnaja Ustanowka"). Działa ASU-85 miały uzupełnić, a docelowo zastapić starsze, lżejsze i słabiej uzbrojone ASU-57.
Przeznaczeniem taktycznym ASU-85 było wsparcie artyleryjskie lekko uzbrojonej piechoty oraz zapewnienie (w pewnym stopniu) obrony przeciwpancernej. Przewidywano i najczęściej stosowano dostarczenie ich samolotami An-12 i An-22 na opanowane lotniska, chociaż wbrew często spotykanym informacjom, działa te mogły być także desantowane na spadochronach (z użyciem platformy P-16), co jednak praktykowano dość rzadko.
Działa ASU-85 znalazły się także w niewielkiej liczbie na wyposażeniu ludowego Wojska Polskiego. Ich jedynym użytkownikiem był 35 Dywizjon Artylerii Samobieżnej (35 DAS), istniejący w latach 1966 - 1976 i wchodzący w skład 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej (6 PDPD).
Dość niejasna jest kwestia faktycznego użycia bojowego dział ASU-85. Nie podlega dyskusji ich udział w niesławnej inwazji na Czechosłowację w roku 1968 (uczestniczyły w niej niestety i polskie wozy z 35 DAS). Natomiast co do ich obecności w czasie arabsko-izraelskiej "wojny sześciodniowej", czy radzieckiej inwazji na Afganistan - tu informacje są sprzeczne.
Proces wycofywania ASU-85 rozpoczął się z chwilą wprowadzenia na uzbrojenie WDW pojazdów nowej generacji BMD-1.
Ciekawostka: pierwsze użycie ASU-85 w ramach 6 PDPD (jeszcze przed utworzeniem 35 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej) mialo miejsce w 21 października 1965, gdy Dywizja desantowała się nad Erfurtem (ówczesna NRD) podczas manewrów "Burza Październikowa". Na czas tych manewrów, Dywizji przydzielono 12 dział ASU-85 "wypożyczonych" ze składu 7 Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej z Kowna, których załogi przebrano w polskie mundury. Działa te przewieziono samolotami An-12 i wyładowano na lotnisku "zdobytym" przez polskich spadochroniarzy.
W kolekcji: działo ASU-85 ze składu 35 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 6 PDPD, pierwsza połowa lat siedemdziesiątych XX wieku.
Model w skali 1/35, zestaw Trumpeter
Data dodania: 16 lipca 2017
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis
Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Czyli chyba można skończyć wątek polskich ASU-85 :-)
Poza tym łączna liczba 24 nie pasuje do schematu "6 dział x liczba baterii + działo dowódcy dywizjonu". W każdym razie szukam dalej.
Aktualizacja: coś zaczyna się klarować. Wygląda na to, że w 35 DAS występowały następujące bloki numerów ASU-85: 16xx, 30xx, 40xx i 90xx, przy czym w blokach nie występowała numeracja "po kolei", a z przerwami. To pasuje zarówno do informacji od Kolegi eldiablo, jak i do znanych numerów konkretnych dział (wygląda na to, że były także: 3003, 3046, 9012). Czyli jednak rozstrzygnąć powinien dokument "Etat 2/287".
Przy okazji: numer 1601 nosiło najprawdopdodobniej działo dowódcy Dywizjonu.
Te informacje akurat znam, bo sporo o 35 DAS można się doszukać (łącznie z nazwiskami dowódców, szczegóły udziału w operacji "Dunaj" itp), ale gdyby udało się rozwiązać "zagadkę etatu" - czy był odzwierciedleniem radzieckiego, czy też był mniejszy - to byłoby coś fajnego. Prywatnie obstawiam liczbę 25, bo taka powtarza się w kilku wspomnieniach, do których udało mi się dotrzeć.
"35 Dywizjon Artylerii Samobieżnej (35das) – pododdział artylerii samobieżnej wojsk powietrznodesantowych Sił Zbrojnych PRL.
Dywizjon został sformowany w 1966 roku w Krakowie-Rakowicach (JW 3245), w składzie 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej. W końcu 1976 roku jednostka została rozwiązana.
Po raz pierwszy oficjalnie, dywizjon ASU-85 zaprezentował się na defiladzie z okazji 1000-lecia państwa polskiego 22 VII 1966 r.
Dywizjon brał udział w ćwiczeniach: „Burza Październikowa”, „Odra – Nysa 69”, „Braterstwo Broni” w 1970 r. oraz w interwencji w Czechosłowacji.
ASU-85 było używane przez polską 6 Pomorską Dywizję Powietrzno Desantową, a dokładniej przez wchodzący w jej skład dywizjon artylerii. 12 dział dostarczono dywizji w roku 1965 na manewry "Burza październikowa"ale dopiero 12 pierwszych wozów przybyło do Polski 13 czerwca 1966 r. po wcześniejszym zorganizowaniu kursu dla mechaników-kierowców. W lipcu 1967 dywizjon przeprowadził pierwsze ćwiczenia na poligonie w Szymanach na Mazurach……"
http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=235&t=54337&p=808213&hilit=letni+poligon#p808213
Poza tym zadałem pytanie o etatową ilość wozów w jednostce, czekam na odpowiedź.
Tych dział w LWP było niewiele, ale i tak nie jest nawet pewne, ile w ogóle... Czy było ich 31 (jak w każdej radzieckiej dywizji - 5 baterii po 6 dział, plus działo dowódcy), czy tylko 25 (4 baterie plus działo dowódcy)?
Czy ktoś z Kolegów ma może w swoich zbiorach dokument opisujący "Etat 2/287" według którego formowano 35 DAS?