140 Lat Pożnańskiej Zawodowej... w Tylko i wyłącznie straż pożarna. w MyViMu.com

140 Lat Pożnańskiej Zawodowej Straży Pożarnej

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
99 / 309
<
>
12 maja 2017 roku na Ostrowie Tumskim w Poznaniu odbyły się uroczystości związane z Wielkopolskimi Obchodami Dnia Strażaka, połączone z jubileuszami 140 - lecia Poznańskiej Zawodowej Straży Pożarnej oraz 25 - lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. Poniżej wycinek historii poznańskiego pożarnictwa...

W średniowiecznym Poznaniu miały miejsce niezwykle dramatyczne pożary. Niektóre z nich niszczyły całe dzielnice. Wynikało to z ówczesnej, drewnianej zabudowy miasta. Poznaniacy wyciągali wnioski i podejmowali działania mające na celu ochronę siebie i swojego dobytku przed niszczącym żywiołem ognia. W 1544 roku uchwalono regulamin obrony przeciwpożarowej oparty na organizacji cechowej. Każdemu z cechów przydzielono poszczególne dzielnice miasta. Pierwsze podstawowe wyposażenie strażaka stanowiły drabina, bosak i wiadro z wodą. 10 grudnia 1877 roku utworzono Zawodową Straż Pożarną w Poznaniu, gdzie DWUNASTU zawodowych strażaków zaczęło pełnić służbę „ Bogu na chwałę bliźniemu na ratunek”. I tak rozpoczęła swoją drogę w służbie bliźniemu Zawodowa Straż Pożarna w Poznaniu.
Data dodania: 20 lipca 2017
Datowanie przedmiotu: 2017
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 243 razy od 20 lipca 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.