Polski Ryngraf Patriotyczny

Polski ryngraf patriotyczny - jednoczęściowy z nałożoną odznaką pułkową 39 Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich (odznaka posiada nakrętkę zastępczą sygnowaną W. Gontarczyk ponieważ nieoryginalna nakrętka, która od początku stanowiła część kompozycji jest już "wyrobiona" i zsuwa się z gwintu słupka odznaki - zamieszczona na zdjęciu obok nakrętki zastępczej), odlew z brązu, patynowany, z dedykacją na rewersie: "Tobie Ojczyzno i Św. Panieko [pisownia oryginalna] od serca dziękuję za spełnione lata służby w zdrowiu 11-XI-1939 r. 39 P.P.S.L. por. Władysław Sawicki", dodatkowo w tle dedykacji na większości powierzchni rewersu krzyżujące się rysy.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1240 razy od 23 lipca 2017
Reklama
Dodaj komentarz
19 kwietnia, 21:27
Witam! Mogę dodać więcej informacji o właścicielu tego ryngrafu.
15 sierpnia 2017 , edytowany: 7 lutego 2018
Witam! Historia ryngrafu niestety nie jest znana, poprzedni właściciel nie był w stanie określić w jakich okolicznościach przedmiot trafił do jego kolekcji. Moim zdaniem, biorąc pod uwagę inskrypcję na rewersie ryngrafu, można przyjąć, iż jest to ryngraf wotywny. Być może został złożony przez właściciela w jakimś kościele lub kaplicy. Sama data nie ma związku z historią formacji, gdyż 39 PPSL został rozformowany 20 września 1939 r. Nie ulega wątpliwości, iż sam por. Władysław Sawicki jest postacią autentyczną - figuruje w spisie obsady personalnej Pułku, został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy. Odznaka również jest autentyczna pomimo nieoryginalnej nakrętki, potwierdziłem to w oparciu o dwa niezależne źródła.
23 lipca 2017
Bardzo ciekawy ryngraf . Ma jakaś historie ? Data wskazując na wykonanie oflagowe lub zagraniczne . Odlew jednak za ładny na oflag , obóz ? Moze to data pamiątkowa a ryngraf jest późniejszy-patriotyczny ? Mozna zobaczy słupek tej odznaki ?
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.