OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 111
<
>
Rok 1964

ORP „Burza” – polski niszczyciel, jednostka bliźniacza ORP „Wicher”.

Zbudowany w stoczni francuskiej, zwodowany w 1929 roku. W przededniu wybuchu II wojny światowej skierowany do Anglii. W kwietniu i maju 1940 ORP „Burza” wzięła udział w kampanii norweskiej, a następnie kampanii francuskiej. 27 maja 1940 pod Sangatte okręt, stoczył walkę z grupą samolotów bombowych Luftwaffe. W trakcie tej walki okręt został bezpośrednio trafiony dwoma bombami i odniósł poważne uszkodzenia. Później pływał w konwojach atlantyckich. Od 1944 okręt szkolny, od 1945 okręt-baza okrętów podwodnych. W 1946 przekazany Royal Navy. W połowie lipca 1951 został przyholowany do Gdyni. Od 1955 roku podjął służbę w Marynarce Wojennej PRL, jako okręt obrony przeciwlotniczej. 24 lutego 1960 okręt został skreślony z listy okrętów MW. 31 maja 1960 ORP „Burza” została przeklasyfikowana na okręt-muzeum. W 1976 roku ORP "Burzę" zastąpił ORP "Błyskawica", a "Burza" została zezłomowana. (WIKI)
Data dodania: 27 sierpnia 2017
Datowanie przedmiotu: 1964
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2017-08
Data korespondencji: 3.07.1966 rok, Gdynia - Łódż
Numer/sygnatura producenta: Biuro Wydawnicze "RUCH"
Rozmiar: 10 x 15,5 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 622 razy od 27 sierpnia 2017
Reklama
Dodaj komentarz
29 sierpnia 2017
Polskie historie, zawsze z jakas goryczka... :(
Profil Profesjonalny
29 sierpnia 2017
Ciekawa historia z tym Royal Navy z 1946 roku. Zastanowiło mnie to, ale nie drążyłem tematu, bo zbyt wiele czasu zajmuje opisywanie każdej pocztówki. Jakby nie było to "idzie" w tysiące. Ale za wyjaśnienia dziekuję.
Kustosz
28 sierpnia 2017
to rzeczywiście istotne i ciekawe informacje. super, że o tym przypomniałeś. pozdrawiam
Kustosz
28 sierpnia 2017
Małe uzupełnienie - warto pamietać, jak dramatyczny ładunek zawiera te pięć słów w opisie: "W 1946 przekazany Royal Navy."

Otóż rzecz miała się następująco: po cofnięciu latem 1945 przez Wielką Brytanię i USA uznania Rządowi RP działającemu w Londynie, pojawiła sie kwestia dalszych losów trzech okrętów: OORP "Burza", "Błyskawica" i "Wilk", które stanowiły polską własność (pozostałe okręty Marynarki Wojennej działającej z Wlk. Brytanii, a wchodzące w jej skład w roku 1945, były tylko wydzierżawione).
Polscy dowodcy odmówili oddania tych trzech okrętów tzw Tymczasowemu Rządowi Jedności Narodowej w Warszawie, zdominowanemu przez komunistów. W rezultacie ustalono, że okręty te zostaną przekazane brytyjskiej Admiralicji, a dopiero ona miała przekazać je "warszawskim" władzom (inną możliwą opcją było samozatopienie okrętów). Decyzji o przekazaniu towarzyszył formalny protest Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej, wiceadmirała Świrskiego, który napisaŁ:
"Okręty te są własnością Państwa i Narodu Polskiego, ale nie są własnością Polskiego Rządu Tymczasowego Jedności Narodowej, który nie może reprezentować RP, gdyż jest wbrew woli Narodu Polskiego narzucony mu z zewnątrz.
Żądanie Admiralicji jest nie tylko sprzeczne z istotą sytuacji polityczno-prawnej, tak jak ją rozumie cały Naród Polski, ale jest również w sprzeczności z postanowieniami i duchem Angielsko-Polskiego Układu Morskiego z dnia 18. XI. 1939 r. Przeciwko temu żądaniu władz brytyjskich zakładam stanowczy protest.
[...] Będąc przeto zmuszonym do ustąpienia przed czymś co uważam za force majeure, jestem gotów zastosować się do żądania władz brytyjskich i wydam odpowiednie rozkazy."
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.