Mapa pruskiej prowincji Prusy Wschodnie

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
9 / 10
<
>








Jest to, prawdopodobnie reprint, mapy z serii przedstawiającej prowincje pruskie (Preussische Provinz Ost-Preussen). W tym wydaniu mapa ma numer 6 ale występuje też wersja (wydana przez to samo wydawnictwo), na której ma numer 5 (zdjęcie 6). Jest wtedy opisywana jako „Historyczna stara mapa z 1905 r.” (Historische alte Landkarte (Sammlerstück) von 1905). Opublikowana została w atlasie „wszystkich krajów świata” z roku 1905, wydawnictwa Verlag F.E. Bilz i jest podpisana Louis Gerstner, geogr. Anst. Leipzig-R. (geographische Anstalt – Instytut geograficzny) (por. ofertę https://www.amazon.de/Preussische-Ost-Preussen-Historische-Landkarte-Sammlerst%C3%BCck/dp/B00DPZHNAM?SubscriptionId=1PQBM0D1BDBQVSTT68G2&tag=mycrits-21&linkCode=xm2&camp=2025&creative=165953&creativeASIN=B00DPZHNAM).  







Nie udało mi się ustalić, dlaczego nastąpiła zmiana numeracji w kolejnych wydaniach. Natomiast ustaliłem okres, jaki jest przedstawiony na mapie nr 6. Otóż mapy nr 5 i 6 różnią się szczegółami. Np. na mapie nr 5 nie są zaznaczone połączenia morskie, które pokazano na drugiej mapie. Na mapie nr 6 jest zaznaczonych więcej linii kolejowych niż na pierwszej mapie. Ponieważ sieć linii kolejowych rozwijała się w kolejnych latach, świadczy to o tym, że mapa nr 6 została opracowana później niż mapa nr 5. Przez analizę dat uruchomienia kilku linii kolejowych można określić czas opracowania mapy. Otóż na tej mapie są pokazane m.in. następujące linie: Johannisburg – Arys (Pisz – Orzysz), która została otwarta 15 listopada 1905 roku, Angerburg – Lötzen (Węgorzewo – Giżycko), która została otwarta 21 grudnia 1905 roku, czy Königsberg – Warnicken (Królewiec – Lesnoje), która była budowana przez Samlandbahn AG w latach 1900 – 1906. Natomiast nie ma linii Lötzen – Arys (Giżycko – Orzysz), która została otwarta 1 czerwca 1906 roku oraz Angerburg – Rastenburg (Węgorzewo – Kętrzyn), która została otwarta 1 lipca 1907 roku. Świadczy to o tym, że na mapie nr 6 jest przedstawiona sytuacja po grudniu 1905 roku ale przed czerwcem 1906 roku i najprawdopodobniej została ona wydana około połowy roku 1906.



Sytuacja polityczna w tym czasie była taka, że sąsiadami Prus Wschodnich są: na północnym wschodzie Rosja, a na południu Polska - jednakże te ziemie formalnie nosiły nazwę Królestwo Polskie i należały do zaboru rosyjskiego. Pomimo to na niemieckich mapach z tego okresu znajduje się nazwa „Polen”.



W lewym górnym rogu jest przedstawiony podział na rejencje królewiecką (Königsberg) i gąbińską (Gumbinnen) wraz z listą należących do nich powiatów.



Data dodania: 18 września 2017
Datowanie przedmiotu: 1906
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Nie określono
Długość: 24
Szerokość: 31,5
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 706 razy od 18 września 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.