jubileusze małżeńskie w Muzeum ślubu w MyViMu.com

jubileusze małżeńskie

Duże zdjęcie jubileusze małżeńskie
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
24 / 49
<
>
Jubileusze



To piękna okazja, gromadząca na ten czas całą rodzinę, jak każde ważne święto. A tu jeszcze zacny jubileusz. Pięćdziesiąt lat wspólnie przebyte, pół wieku razem - niepowtarzalna okazja by cieszyć się sobą wzajemnie. Za iście niepowtarzalna, następna wykuta w czasie jako kolejna okrągła, odległa o całe dziesięć  lat - DIAMENTOWA.



Kiedy zasięgałem nauki wśród Wielkopolan uczestniczących w tym moim zbieraniu ślubnych pamiątek, miałem jakieś dziwne przekonanie, że zwyczaj dwóch krzyży to charakterystyczny rekwizyt wielkopolskiego rejonu. Dopiero czas zweryfikował wiedzę, kiedy rozmówcy z różnych części kraju wydobywać poczęli fotografie ślubne  z odległych lat. Okazało się, że to zwyczaj dotyczący ogólnie polskich jubileuszy małżeńskiego pożycia. Sam temat trudny i spotykany z rzadka. Dla wydarzenia potrzeba dwojga ze stażem półwiecznym wspólnego pożycia. Dodając bez mała każdemu panieńskiego, a to kawalerskiego ,minimum 20 lat. Jawią nam się jubilaci-minimum siedemdziesięcioletni.



Główny eksponat tej odsłony, to "Złote Gody" moich pra-sąsiadów  Państwa Tomaszewskich.



Na pamiątkach fotograficznych ilustrujących dostojny jubileusz małżonków - "Złote Gody" na pierwszym planie jawią się krzyże trzymane przez dostojników. To charakterystyczny element w scenografii takiego wydarzenia,  pamiątkowe krzyże jubileuszowe. Przygotowuje się je i poświęca z okazji 50-rocznicy ślubu. Bywało, że miały one kształt krzyża osadzonego na długiej lasce, stąd można spotkać je również pod nazwą jubileuszowe krzyże pastoralne (pastorały jubileuszowe). Współcześnie, najczęściej są to już małe krzyżyki, przeznaczone do zawieszenia na ścianie, albo na szyi jubilatów
Data dodania: 25 września 2017
Datowanie przedmiotu: 1955
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 320 razy od 25 września 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.