Brueghel - Chłopskie wesele - lata 50-te XX w.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
12 / 85
<
>
lata 50-te XX wiekuautor: Pieter Brueghel (starszy) (1525-1569) – malarz niderlandzki. Zwano go „Chłopskim” ze względu na tematykę jego obrazów.tytuł:Chłopskie wesele.Tematem obrazu jest wesele wiejskie. Przyjęcie odbywa się w stodole, na ścianie wiszą snopki siana lub zboża oraz grabie wskazujące na prace przy żniwach. Przy stole, pod koroną siedzi panna młoda. Pana młodego nie widać. Na pierwszym planie dwaj słudzy niosą na drzwiach talerze z zupą. W ówczesnym czasie podstawowym daniem był chleb, owsianka i zupa. Najważniejszymi postaciami są jednak goście.W rzeczywistości obraz przedstawia nie tyle wesele chłopskie co ludzi siedzących za stołem w chwili spożywania posiłku. Innowacyjność Bruegla polegała na sposobie ukazania sceny. Dotychczas malarze przedstawiając ucztę nigdy nie przedstawiali postaci w trakcie jedzenia. Widz nie widział łyżek, jedzenia przy ustach i samo posilanie się. Najczęściej bohaterowie siedzieli przed talerzami konwersując. Pieter złamał pewne zasady koncepcji sztuki, zrobił coś odwrotnego. Ukazał ludzi nie w wyidealizowany sposób lecz w sposób zwyczajny, pospolity ze wszystkimi ich przywarami podczas jedzenia. Bohaterzy Bruegla trzymają łyżki w ustach, inni dzierżą kufle przy ustach pijąc piwo. Na pierwszym planie, na dole siedzi dziecko w czerwonym kapturze i oblizuje palce. Podobną scenę można zobaczyć na innym dziele pt. Żniwa. (WIKI)Z treści korespondencji oraz miejscem nadania kartki można wysnuć wniosek, że adresatka Maria Aleksandrowicz była spokrewniona (lub spowinowacona) z Julianem Aleksandrowiczem z Krakowa, profesorem nauk medycznych, filozofem medycyny i hematologiem pochodzenia żydowskiego.
Data dodania: 12 października 2017
Datowanie przedmiotu: 1950 - 1960
Miejsce pochodzenia: Francja
Stan eksponatu: Nie określono
Data i sposób nabycia: 2017-09
Data korespondencji: 20.12.1960 rok, Izrael-Kraków
Numer/sygnatura producenta: Les Editions NOMIS. Paris
Rozmiar: 10,5 x 15 cm
Tytuł oryginalny: Noce Villageoise...
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 188 razy od 12 października 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.