OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 21
<
>
50,20,10,2- grosze - 1923 r.

2 - grosze - 1931 r.

                 Koniec II wojny światowej i początek IIRP przypada na rok 1918, lecz w numizmatyce okres IIRP rozpoczyna się dopiero w 1923 a właściwie 1924 roku kiedy to rozporządzeniem z 11.I.1924 r. zniesiono dotychczasową walutę „marka polska” i wprowadzono obowiązującą do dziś jednostkę „złoty polski”, podzielony na 100 groszy. Było to niesłychanie trudne przedsięwzięcie. Otwarta w kwietniu 1924 roku Mennica Państwowa w Warszawie nie była w stanie wybić w krótkim czasie nowych monet polskich. Wtedy była w stanie wybić tylko dwu- i pięciogroszówki z datą 1923. Wybicie brązowej jednogroszówki, oraz niklowych: 10, 20 i 50 groszówek zlecono mennicom zagranicznym.

           Bicie jednogroszówki z datą 1923 wykonano w Anglii (King's Norton Metal Company Limited -Birmingham). Produkcji niklowych monet o nominałach 10, 20 i 50 groszy podjęła się firma w Szwajcarii. Dodatkowo część nakładu dwudziesto- i pięćdziesięciogroszówki zlecono mennicom w Wiedniu (Austria) oraz Utrechcie (Holandia). Nie ma różnic pomiędzy poszczególnymi monetami bitymi w różnych mennicach, gdyż stemple wykonywane i dostarczane były z naszego kraju.

          Projektantem groszowych monet IIRP był Wojciech Jastrzębowski. Jego monety sygnowane były inicjałami W-J. Widnieją one po obu stronach orła ponad łapami. Na monetach bitych w Mennicy Warszawskiej pod prawą łapą orła widnieje także jej znak.
 
Czerwonym kolorem zaznaczone są inicjały W-J projektanta Wojciecha Jastrzębowskiego , zieloną obwódką znak Mennicy Polskiej.
 
Data dodania: 21 października 2017
Datowanie przedmiotu: 1923 - 1931
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 175 razy od 21 października 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.