weselny ślad 1968 Czempin w Muzeum ślubu w MyViMu.com

weselny ślad 1968 Czempin

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
37 / 49
<
>
I pomysleć - ta fotografia od 49 lat przypomina tę uroczystą chwilę. Tyle lat, co elementów w grze liczbowej. Ale to nie hazard, lecz inne uzależnienie: gra emocji i zapamiętania, zaangażowanych w to widowisko ludzi. Zapraszam do spaceru po tych śladach.Anna Woźniak, Roman Dudziak, Piechanin gmina Czempin 1968 - ten lakoniczny podpis, w zasadzie pełen informacji - dowiadujemy się kto i kiedy, łatwo domyśleć się dlaczego. Główne zdjęcie - zbiorowe - zdaje się z zachowaniem scenariusza podobnych obrazów utrwalonych na pamiątkę. Spora grupa weselników. W centralnym miejscu jak przystało - najważniejsi uczestnicy wydarzenia; Ania i Romek jak najbardziej młodzi, młoda para. Po prawej stronie panny młodej ustawia się jej rodzina, po lewej od pana młodego, miejsca zajmują członkowie jego rodziny. Przyglądając się twarzom gości, pasuje przypuszczenie, że u boku panny młodej zasiadł jej tata, w dalszej kolejności mama. Po stronie pana młodego rodzice zajmują miejsca w odwrotnej kolejności. U boku pana mołdego siedzi  jego ojciec, u boku ojca matka. Z obu stron tego szeregu brakuje  dziadków. Obecne są obydwie babcie, bezpośrednio w tym samym szeregu przy rodzicach nowożeńców. Czy na tej fotografi są członkowie weselnej kapeli? Widać wśród zgromadzonych pojednyncze instrumenty; akordeon, saksofon, trąbka, rozmieszczone w różnych punktach obrazu. Trzymają je młodzi chłopcy. Przypadkowi goście weselni? Czy może kapela dla tego wesela składa się z muzykalnych juniorów rodu. I w takim to składzie grać będą dla sproszonych gości? Mało, chociaż  przecież prawdopodobne. Druga wersja sugeruje "wypożyczenie" instrumentów przez orkiestrę i pozowanie w zupełnym "cywilu" do zdjęcia. No i wreszcie czubek figury weselnej. Po środku w odsłonie na najwyższym piętrze obrazu - roześmiana para. Ona trzyma w ręku pojemnik, On butelkę z której nalewa do uniesionego w górę kieliszka. Tu chyba podobieństwo jest niezaprzeczalne. Pan od butelki i pan od panny młodej, obstawiam są  braćmi. Wszystko dąży do zgody. Postać na obrazie weselnej grupy, nalewająca trunek, to  najpewniej starszy drużba, zazwyczaj wystawiany przez pana młodego. Często taką funkcję spełniał właśnie brat pana młodego. Czy na tym zdjęciu dziewczyna z kieliszkiem pełni rolę starszej druhny? Pasuje do szablonu weselnej pamiątki. Znajdujecie w swoich rodzinnych albumach podobne fotografie? Rządzi na nich podobny porządek?Nie trzeba być wielkim matematykiem, żeby obliczyć, że przyszły rok wyznaczy jubileuszową odległość wspólnego przebywania tej pary. Jeżeli los był skłonny sprzyjać zaczętej w ten czas miłości z dokumentem.Odległości zwanej  "złotymi godami"W wolnej chwili zachęcam do spacerowania po własnych wspomnieniach, przeszłości. Zaproście mnie do tej wędrówki. Dajcie znak jak będziecie gotowi. Spotkamy się przy ślubnej pamiątce Waszych  pradziadków.

A jeśli faktycznie czas jest terminem umownym i wszystko dzieje się teraz?

Zaproście Przodków do swojego DZISAJ[img]
Data dodania: 20 listopada 2017
Datowanie przedmiotu: 1968
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 246 razy od 20 listopada 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.