Kraków - Barbakan - lata 20/30-te XX w.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
15 / 281
<
>
lata 20/30-te XX wieku

Kraków

Barbakan zwany też "Rondlem".

Został wzniesiony w latach 1498-1499 za panowania Jana Olbrachta w obawie przed najazdem wołosko-tureckim zagrażającym Krakowowi po klęsce bukowińskiej. Według oceny specjalistów w okresie od XV do XVIII wieku był fortecą nie do zdobycia.

Stanowi wycinek koła o średnicy wewnętrznej 24,40 m, a grubość murów sięga powyżej 3 m. Jest to gotycka budowla z siedmioma wieżyczkami. Dawniej był połączony z Bramą Floriańską długą szyją i jego głównym zadaniem była jej obrona. Mury szyi posiadały wewnątrz hurdycje spoczywające na arkadach oraz były zaopatrzone w otwory strzelnicze. Do Barbakanu prowadziło wejście od strony Kleparza. Było ono umieszczone prawie równolegle do linii murów obwodowych, co umożliwiało załodze ostrzeliwanie ogniem flankowym napastników atakujących bramę. Do dwóch bram fortecy wiodły mosty zwodzone, przerzucone nad wyłożoną kamieniami fosą o 24-metrowej szerokości i 3,5-metrowej głębokości. Ponadto od strony Kleparza znajduje się znacznie wysunięta na zewnątrz przybudówka, pod którą niegdyś przepływała woda. Przybudówka ta związana była z funkcjonowaniem bram i mostów zwodzonych.

Obecnie barbakan jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wykorzystywany jest jako miejsce ekspozycji różnorodnych wystaw, jako arena walk sportowych np. mistrzostw Polski w szermierce bądź historyzowanych walk rycerskich i tańców dworskich. (WIKI)
Data dodania: 26 listopada 2017
Datowanie przedmiotu: 1925 - 1935
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2017-10
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: D.N. Nr. 54 - Wydawnictwo "Sztuka", Kraków
Rozmiar: 9 x 14 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 322 razy od 26 listopada 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny
1 czerwca 2021
Nie będę się upierał odnośnie roku wydania. Pocztowki typu widokowki układam chronologicznie patrząc bardziej na awers niż rewers tak, aby można było śledzić ten sam obiekt na przestrzeni lat. Datowanie tej pocztówki określiłem "na oko" biorąc za punkt odniesienia autobus widoczny na zdjęciu, który moim zdaniem bardziej pasuje do lat 30-tych, niż 50-tych. To oczywiście jest tylko moje subiektywne odczucie.
Myślę, że jeśli jest to pocztówka wydana zaraz po wojnie, to przedstawia stan przedwojenny, co współgra z tym zdaniem: "Arnold Stelzer i jego siostra przeżyli wojnę i odzyskali firmę oraz wydawnictwo, które korzystając z przedwojennych zasobów działało do roku 1952".
Chyba nic więcej nie mogę dodać w tym temacie. Też pozdrawiam. Tomasz.
Kustosz
1 czerwca 2021
Czy nie jest to wydanie po 1945 roku a nawet od 1953 roku?Przedwojenna "Sztuka" zawsze drukowała swe logo a po przejęciu przez państwo drukowano tylko nazwę.Tak samo było z Wyd.Polonia [oni do 1950 r.],które nawet przedrukowywało przedwojenne pocztówki Breslau jako Wrocław gdy obiekty na kartkach stały jeszcze w ruinie.Z internetu: "Sztuka KrakówWydawnictwo "Sztuka" powołał Arnold Stelzer i działało ono w Krakowie, w latach 1907-1952. Firma była zarejestrowana jako "hurtowy skład papieru i przyborów piśmienniczych; wydawnictwo oraz hurtowa sprzedaż krajowych i zagranicznych kart artystycznych" ul. Dietla 58, Kraków. Znak firmowy został wprowadzony w roku 1912 i zastrzeżony w Urzędzie Patentowym w roku 1929. Do rejestru handlowego w roku 1936 wpisano kolejna firmę A. Stelzera - A.S.K. w której od roku 1938 wspólnikiem jest Alfred, syn właściciela. Firmy Stelzera działały pod różnymi nazwami: A.S., S.K., ASKA, ESKA, A. Stelzer i Syn - Kraków. Podczas okupacji, wydawane są jedynie karty życzeniowe po polsku i niemiecku, firmę prowadzi mianowany przez Niemców prokurent. Arnold Stelzer i jego siostra przeżyli wojnę i odzyskali firmę oraz wydawnictwo, które korzystając z przedwojennych zasobów działało do roku 1952. Od 1953 r. pod nazwą "Sztuka", pocztówki wydawało przedsiębiorstwo państwowe.Pocztówki gdańskie, wyd. "Sztuka" kolportowało między rokiem 1945 a 1952. Prawie wszystkie zdjęcia są autorstwa Paula Czarneckiego, trzy Jana Bułhaka oraz jedno przedstawiające Jezioro Charzykowskie - nieznanego autora. Fotografie pochodziły z przedwojennego archiwum A.S.K. Niestety, jakość druku i papieru były fatalne i do tego mylono numerację pocztówek.".Pozdrawiam,Grzesiek. 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.