OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
41 / 50
<
>
Kolejny wojenny epizod wstrzymuje fantazje stających na ślubnym kobiercu. Niby nadal żyjemy wszyscy w tym samym kraju, pośród krajan, a serce się kraje na widok zachodzących zmian. Kompletna demolka ślubnych wyobrażeń.W Polsce lata 80. to w przeciwieństwie do zachodniej mody czas kryzysu i niedoborów. Mimo to polscy narzeczeni nie rezygnują z wcześniejszych postanowień. W dżungli niedogodności poszukują własnych rozwiązań. Ten okres można zapamiętać jako szczególny w temacie powrotów do przeszłości, inspiracją z podpowiedzi tradycji rodzinnego domu. Babć i prababek, wzorów popełnionych w regionie, starannie przechowywanych jakby na ten czas. Żywcem wzięte z rodzinnych zakamarków lub wzorowane wyraźnie przekazem z odległego czasu.Główny eksponat, to telegram ślubny z życzeniami, z urzędową pieczęcią  z dodatkowo zatkniętym czerwonym paskiem brrr...y!  Przecież tak oznaczano telegramy zawierające żałobne wieści.

Zastopowanie myśli, ogromny stres - wszstko to takie nie polskie, nie wielkopolskie, ale tak się działo... Ślady przetrwały do dziś.I

OCENZUROWANO

041361z po/50

041220 po/9

zczo   46/  a          cenzor   1

szczecin /1   27    23//01    14.30

1x=    pilny=

iwona   tadeusz   paczkowscy

ul.   obornicka 292

60-650   poznan  

PRZYJĘTO DN.  23/1    GM  18     Z     PODPIS

PPTT Nr 1017-81II

 

w dniu slubu moc sedxxserdecznych   zyczen przesyłają

cwikłowie  ze szczecina

pieniądze 4.000   zl  na prezent  w drodze

col   1x  =   pilny   292  60-650   4.000 Znamienna data 13 grudnia 1981 roku, godzina 6 rano. Generał Jaruzelski przemawia do obywatelek i obywateli Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zgromadzonych przed telewizorami oraz radioodbiornikami. Jedni przecierają oczy ze zdumienia, inni prowadzą ożywione rozmowy… są i tacy, którym po policzku leją się łzy przerażenia. Wśród nich są także, bohaterowie dzisiejszej opowieści — Anna i Ryszard. Za 6 dni mieli się pobrać…

http://czarymarry.com/slub-pod-znakiem-stanu-wojennego/

 

Władze nie były bezduszne w dystrybucji dóbr. Brały pod uwagę ważne wydarzenia rodzinne. Dysponowały specjalnym weselnym przydziałem wódki – 10 litrów na wesela. Na chrzciny rodzice dostawali kartki pozwalające na zakup pięciu butelek wódki ekstra. Normalnie, co miesiąc przysługiwała jedna półlitrówka na głowę dorosłej osoby.  
Data dodania: 13 grudnia 2017
Datowanie przedmiotu: 1915 - 1981
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 358 razy od 13 grudnia 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.