20 groszy 1949 Rzeczpospolita Polska

Duże zdjęcie 20 groszy 1949 Rzeczpospolita Polska
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 1
<
>
Moneta wykonana z miedzioniklu, w obiegu do roku 1994.Tak naprawdę to już PRL, ciekawostką jest to że na monecie widnieje orzeł już bez korony natomiast w dalszym ciągu nazwą państwa jest Rzeczpospolita Polska. Moneta została wybita z oficjalna nazwa naszego państwa, którą zmieniono dopiero wraz z wejściem w życie nowej konstytucji w 1952 roku na Polską Rzeczpospolitą Ludową. Jednakże dopiero na emisji monet z 1957 widnieje nowa nazwa państwa Pierwsze monety PRL datowane są w roku 1949, chodź ich emisja tak naprawdę była robiona w latach 1950-1953. Wypuszczono wtedy do obiegu monety 1 gr, 2 gr, 10 gr, 20 gr 50 gr i 1 zł. Monety 5 gr wybito dwie odmiany : w brązie i w aluminium , Monety 10 gr , 20 gr , 50 gr i 1 zł także w dwóch odmianach :miedzionikiel i aluminium. Monet tych emitowano w bardzo dużych ilościach -po około 300 milionów szt. Większość monet produkowano w mennicach zagranicznych gdyż mennica Warszawska podczas działań wojennych zniszczona nie była w stanie podołać tak wielkiemu zamówieniu. Pierwsze 1 i 2 groszówki emitowano w Budapeszcie . Potem głównym producentem monet była mennica w Kremnicy (ówczesna Czechosłowacja) jak i mennica w Bernie (Szwajcaria). Następne emisje datowane są dopiero w roku 1957.
Data dodania: 14 lutego
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 63 razy od 14 lutego
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.

Rejestracja i logowanie w serwisie oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.