OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
8 / 11
<
>
Lalkowe oczy to jeden z dosyć kontrowersyjnych tematów około lalkowych, drugim są włosy.

Problem w tym że każdy by chciał żeby jego lalka miała szklane oczy. Masa psjonatów uważa że ich lalki de facto mają szklane oczy podczas gdy to zwykłe plastiki.

Rzecz w tym że oczy ze szkła są bardzo wartościowe i często ich ceny przewyższają ceny niektórych lalek (w całości) w związku z tym nie montuje ich się w lalkach masowych, żadnych lalkach masowych. Gdyby tak było nie widywalibyśby ich na bazarach i giełdach- byłyby już dawno na śmietniku bez oczu oczywiscie.

Najczęściej takie oczy pojawiają się w lalkach autorskich, reprodukcjach i są standardowym elementem lalke z XIX wieku. 

Mimo tego że szklane oczy są na rynku najcenniejsze... ale niekoniecznie są najładniejsze, i niekoniecznie pasują niektórym lalkom.

Nie mają sobie równych jeśli chodzi o połysk i wytrzymałość natomiast często realizm tęczówki odgalopował w siną dal. Jeśli komuś nie przeszkadzają abstrakcyjne szlaczki na tęczówce, to są oczy dla Twojej lalki.

Poza tym zdarza sie że wyglądają płasko już w oczodole... trudno to wyjaśnić ale czasem brakuje mi przy nich głębi spojrzenia.

Dwa przykłady szklanych oczu są na 2 i 3 zdjęciu.

Pod względem realizmu najlepiej sprawdzają się oczy akrylowe, mają też ładny połysk dzięki specjalnej powłoce. Minusem jest to że można je łatwo zarysować. 

Przykłady widać na zdjeciach 4 i 5.

Ostatnie zdjęcie to oczy plastikowe, najczęściej używane w lalkach masowych. Moje są trochę wymymlane, bo są z odzysku.  Jeśli chodzi o wytrzymałość to są dobre, niestety tęczówki są często mało dopracowane i brak im połysku. 

Jeśli trafia się lalka z faktycznie szklanymi oczami a nie posiada widocznych sygnatur może to być wskazówka mówiąca że jest to właśnie wartościowa lalka autorska ale wcale nie musi. Z kolei lalki nie posiadające szklanych oczu a akrylowe mogą się okazać prawdziwymi perłami.

Odrębną gałezią są oczy malowane. Często takie oczy potrafią z naddatkiem zastąpić najlepsze i najbardziej realistyczne akryle. Moim zdaniem ich wartość jest jeszcze większa ponieważ jeśli dobrze wykonane są unikatowe oraz są malutkim dziełam sztuki samym w sobie.

Niektóre lalki mają specjalne wgłębienia w moldzie  (intaligo eyes) które umiejętnie pomalowane powinny miec efekt "śledzenia spojrzeniem".

Udało mi się trafić jedną lalkę z takimi oczkami ale widać jestem zbyt nudna żeby mnie śledzić wzrokiem.
Data dodania: 29 marca 2018
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 652 razy od 29 marca 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.