OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 39
<
>
- podziałka - brak,
- nr seryjny: 502153.

Carl Zeiss założył warsztat optyki w Jenie w 1846. Po śmierci Carl Zeiss'a w 1888 roku, firmę połączono jako Carl-Zeiss-Stiftung. W 1928 Hensoldt AG, została przejęta przez firmę Carl Zeiss i produkowała lornetki i lunety Zeiss do 1964 roku, czasami powodując występowanie bliźniaczych produktów oferowanych zarówno pod markami Hensoldt i Zeiss.Pod koniec wojny Jena okupowana była przez armię amerykańską. Gdy Jena i Drezno zostały włączone do sowieckiej strefy okupacyjnej, Zeiss Jena, wspomagany przez armię Stanów Zjednoczonych, przeniósł się do zakładu produkcyjnego Contessa w Stuttgarcie, w RFN, podczas gdy pozostała część Zeiss Jena, została w NRD. W ramach reparacji II wojny światowej, wojska radzieckie wywiezły większość istniejących fabryk Zeiss i oprzyrządowania do Związku Radzieckiego używanych póżniej np w produkcji kamer Kijów.W zachodniej części firmy wznowiono prace w Oberkochen pod nową nazwą Opton Optische Werke GmbH Oberkochen w 1946, które następnie zamieniono na Zeiss-Opton OPTISCHE Werke Oberkochen GmbH w 1947 roku, wkrótce jednak przemianowano je na Carl Zeiss. Zachodnioniemieckie produkty Zeiss zostały oznakowane Opton na sprzedaż w bloku wschodnim, podczas gdy produkty NRD Zeiss zostały oznakowane "Zeiss Jena" do sprzedaży w Europie Zachodniej.
Lornetka służbowa D.F. to oznaczenie wojskowe (Doppelfernrohr-również nazywany Dienstglas lub Doppelglas) były to standardowe lornetki przeznaczone dla oficerów, podoficerów, obserwatorów artylerii, zwiadu samolotowego itp.Wprowadzenie D.F. 8x miało miejsce prawdopodobnie w 1906/1907. Pierwsze D.F. 8x produkowane były w wersji wojskowej Telact - wprowadzoną w roku 1907 - 6,6 ° pole widzenia i wysoka konstrukcja obudowy. Po 1914 roku D.F. 8x był także produkowany w cywilnej postaci Turact (6,3 pole widzenia i niższa konstrukcja obudowy).
Brak osłon obiektywów. Muszle oczne obtłuczone z bakelitu. Numer seryjny podany na górnej pokrywie to 502153, po drugiej stronie na rancie pokrywy obiektywu widoczny jest numer 559(?)6, który jest prawdopodobnie numerem nadanym przez wojsko (numer wojskowy?). Symbol K na korpusie oznacza wojskowy odbiór komisji Gewehr-Prüfungskommission w Spandau. Na przednim deklu widoczny napis 'RJR.67.11.2' - Reserve Infanterie-Regiment Nr. 67, prawdopodobnie 2 kompania, Inv.Nr. 11 zu. (znaczenie nieznane). Pułk podlegał XVI. Korpusowi Armii, 33 Dywizji Rezerwowej, 66. Brygadzie Piechoty Rezerwowej. Dnia 02.08.1914  67 Pułk rezerwowy został zmobilizowany zgodnie z planem mobilizacji i funkcjonował do 08.08.1918. Pułk uczestniczył w walkach:

1914:
    - Bitwa o Lotaryngię
    - Etain (Bitwa pod Longwy, Amel, Rouvres, Eton)
    - Walki w Pont a Mousson (Jezainville)
    - Walki w Foameix
    - Walki na Wzgórzach Maas (Grande Tranchee)
    - Walki w Pintheville-Riaville
    - Bitwa o Yser

1915:
    - Walki na Maasheights
    - Priestly Forest (Vilcey sur Trey)
    - Walki w Combres
    - Walki w Les Eparges

1916:
    - Walki na Maasheights
    - Cotes Lorraines and Combres (southeastern Verdun)
    - Bitwa pod Verdun (góra, las Fumin, Souville  wąwóz)

1917:
    - Walki o pozycję w Lotaryngii
    - Bitwa Aisne-Champagne (Vauxaillon)
    - Podwójna bitwa Aisne-Champagne
    - Wojny o pozycje w Lotaryngii (zachodni Avricourt)
    - Bitwa obronna pod Verdun (Fosseswald, Wąwóz Orness)

1918:
    - Walki na północ od Reims
    - Bitwa atakująca Soissons i Reims
    - Bitwa o Reims
    - Walki o pozycje w Reims (Vrigny)
    - Walki o pozycje w Szampanii (Kanonenberg)
    - Bitwa nad Marną i Szampanii

    W walkach pułk stracił: 74 oficerów., kkoło 2200 podoficerów i szeregowych.
Data dodania: 30 marca 2018
Datowanie przedmiotu: 1915
Miejsce pochodzenia: Prusy
Stan eksponatu: Dostateczny
Producent: Carl Zeiss, Jena
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 239 razy od 30 marca 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.